Veřejnoprávní Česká televize zažívá jeden z největších otřesů za poslední dobu. Generální ředitel Jan Souček byl 6. května odvolán Radou ČT kvůli několika vytýkaným pochybením, včetně nevhodné komunikace, kontroverzních manažerských kroků a ohrožení pověsti instituce. Dočasným vedením byl pověřen Michal Fila, který televizi povede do volby nového ředitele, která je naplánována na 18. června.
Přejete si v brzké době další návštěvu Volodymyra Zelenského v České republice?Anketa
Zatímco politici vládní koalice mluví o vnitřní záležitosti Rady ČT, Svobodní reagovali mnohem ostřeji. Podle nich současné dění ukazuje na hlubší problém, který nelze řešit výměnou šéfů.
„Hádky v České televizi nám potvrzují, že existuje jediná cesta: zrušit koncesionářské poplatky,“ uvedl předseda strany Libor Vondráček. Podle něj nemají občané povinnost financovat „hádky pár novinářských elitářů“ a takzvaná televizní daň by měla být dobrovolná.
Svobodní dlouhodobě kritizují princip veřejnoprávního financování jako nedemokratický a prosazují, aby Českou televizi platil pouze ten, kdo se na ni skutečně dívá, podobně jako u komerčních služeb. Vyzývají také k podpoře petice www.StopCT.cz, která požaduje úplné zrušení koncesionářských poplatků a má být předložena senátorům jako podnět k legislativní změně.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný