Vraťte ty dotace. Institut chce vymáhat zpět od firem podporu, která zničila jejich konkurenta

16.05.2018 15:36

Neférové evropské dotace údajně stojí za krachem velké české tiskárny. Společník zkrachovalé Východočeské tiskárny Petr Fryč podal k Evropské komisi (EK) stížnost na dotace, které měly neoprávněně zvýhodnit jeho přímé konkurenty. Případu Petra Fryče si všiml Libertariánský institut, který se hodlá s Evropskou komisí soudit o náhradu škody, pokud EK nebude po firmách chtít, aby dotace vrátily. Podle institutu dotace vybraným firmám ničí rovnost v podnikání. O pomoc institut žádá poslance i senátory. Stát má na krku další soudní spor.

Vraťte ty dotace. Institut chce vymáhat zpět od firem podporu, která zničila jejich konkurenta
Foto: Archiv PF
Popisek: Bývalý majitel Východočeské tiskárny Petr Fryč

„Všichni se tváří, že v EU žijeme v tržním hospodářství, přitom stát dotacemi rozhoduje o bytí, či nebytí prakticky každého hospodářského subjektu. K prosperitě už, bohužel, nevede tvrdá práce a schopnosti, ale možnost čerpat dotace,” komentoval celou věc ředitel Libertariánského institutu Roman Kříž. Jeho institut s věcí seznámil i české poslance, senátory a europoslance, od kterých žádá součinnost.

Roman Kříž minulý týden pro ParlamentníListy.cz v rozhovoru uvedl: „Nejen firma pana Fryče byla poškozena dotacemi, které český stát přiděloval jejím konkurentům v rozporu s pravidly, kterými EU dotace podmiňuje. Když vaše konkurence dostane od státu na dotacích tolik, kolik vy si vyděláte za deset let, tak může snížit ceny tak, že vy zkrachujete. Mimochodem – pan Fryč už není sám – zastupujeme další tři podnikatele, kteří jsou na tom zhruba stejně.“

Sám společník zkrachovalé tiskárny Fryč uvedl, že dotace zcela rozvrátily polygrafický průmysl, který přitom mezi roky 1994 a 2004 dosahoval velmi dynamického růstu. Stížnost Libertariánského institutu kritizuje ČR za porušení pravidel při udílení dotací v rámci Operačního programu Podnikání a inovace. Ve stížnosti se píše, že konkurenti pana Fryče dostali dotace až ve výši desetiletého zisku Východočeských tiskáren. Institut zároveň zažaloval český stát o náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem.

„Pokud jsem z každé vydělané koruny musel počítat třicet haléřů na splátky úvěrů, tak oni nemuseli. Než se rozjely dotační programy, ve férové soutěži s ostatními tiskárnami byly cenové rozdíly mezi třemi a pěti procenty,“ řekl pro Novinky.cz poškozený podnikatel Fryč.

A jaké kroky hodlá podniknout Libertariánský institut? Chce vyzvat k odpovědnosti i samotnou Evropskou komisi. „Evropská komise by podle našeho názoru měla, po zjištění okolností, zahájit s Českou republikou řízení o navrácení protiprávní podpory (u OPPI jde o téměř 100 miliard Kč) a dohlédnout na to, aby dotace přidělené soutěžitelům byly vráceny do rozpočtu,“ píše se v dopise, zaslaném poslancům a senátorům.

Institut také předkládá konkrétní postup, který hodlá využít v případě, že by stížnost nedopadla na úrodnou půdu: „Pokud EK nezahájí řízení o vrácení protiprávní podpory na základě této stížnosti, rádi bychom jménem našich klientů zažalovali EK u Soudního dvora EU o náhradu škody.

Ať už jste nebo nejste příznivcem dotací, předpokládám, že souhlasíte s tím, že dotace nesměřující do veřejných statků, ale zasahující do hospodářské soutěže na základě blokových výjimek, musí být velmi pečlivě zvažovány, aby nedošlo ke zvýhodnění některých konkurentů na úkor jiných. Bohužel, blokové výjimky jsou v současné době brány jako bianco šek k dotační libovůli a dotace jsou českým státem aktuálně využívány pouze k umělému zvyšování HDP. Takováto praxe odporuje nejen samotné myšlence tržního hospodářství, ale je v rozporu i se Smlouvou o fungování EU a navazujícími dokumenty,“ píše v emailu ředitel institutu Roman Kříž.

Od politiků hledá podporu jak v případě možné žaloby proti Evropské komisi u Soudního dvora EU, tak o možnosti, kdy by ČR zažalovala nařízení EK o tzv. bokových výjimkách u Soudního dvora EU a domáhala se jeho zrušení pro rozpor se Smlouvou o fungování EU. Do boje proti pokřiveným dotacím tedy může být zatažena i Česká republika.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mak

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzka se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…