Vrbětice ožívají. Češi požádali Rusko o pomoc

22.09.2021 18:45 | Zprávy
autor: sla

Kauza Vrbětice vstupuje do další fáze. Česká republika požádala o právní pomoc Ruskou federaci. Česko dál podezírá pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby z toho, že iniciovalo explozi. Podle Krajského státního zastupitelství v Brně není jasné, jak dlouho bude prověřování trestní věci pokračovat.

Vrbětice ožívají. Češi požádali Rusko o pomoc
Foto: HZS ČR
Popisek: Požár ve Vrběticích, který předcházel výbuchu

Česká republika požádala o součinnost také několik evropských zemí. „Pochopitelně byla žádost o právní pomoc odeslána i do Ruské federace. Nyní postupně získáváme a analyzujeme výsledky právních pomocí, které nám již byly doručeny. Na výsledky dalších právních pomocí ještě čekáme,“ uvedl dozorový státní zástupce Martin Malůš s tím, že je nadále pracováno s prověřovací verzí, že výbuchy byly iniciovány nástražným zařízením, které do skladů umístily osoby pracující ve prospěch Ruské vojenské zpravodajské služby (GRU). „Dosud je prováděno rozsáhlé šetření, jehož cílem je zmapování pohybu a kontaktů podezřelých osob zejména v blízké časové souvislosti se šetřenými skutky,“ uvedl Malůš.

Deník N pak v návaznosti na to konstatoval, že odpověď z Ruska dorazila. „Žádost byla koncipována tak, že česká strana chtěla identifikovat a ztotožnit útočníky z řad GRU. A to včetně uvedení jejich adres. A světe div se, Rusko odpověď poslalo,“ napsal deník s odkazem na vysoce postavený zdroj obeznámený s vyšetřováním. Rusko prý právní pomoc vyřizovat nebude. Podle nejmenovaného zdroje se pak podle Deníku N jedná o „svého druhu písemné doznání“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babičky pláčou kvůli větrným elektrárnám. Poslankyně ukázala řešení

14:30 Babičky pláčou kvůli větrným elektrárnám. Poslankyně ukázala řešení

DENÍK POSLANKYNĚ Plocha, na níž je možné stavět větrné elektrárny, se díky zásahu Filipa Turka zmenš…