Vrchní velitel NATO: Na Donbasu je vojenská technika, která obvykle doprovází ruské síly

22.01.2015 16:22

Severoatlantická aliance (NATO) na Ukrajině opět zaznamenala přítomnost protivzdušných systémů či systémů elektronického boje, které v minulosti doprovázely přesuny ruských sil. Novinářům to v Bruselu řekl vrchní velitel sil NATO v Evropě, americký generál Philip Breedlove. Nemohl však potvrdit údaje ukrajinského prezidenta Petro Porošenka, který ve středu uvedl, že hranice jeho země překročilo 2000 ruských vojáků se dvěma stovkami kusů obrněné techniky. Breedlove zároveň hodlá obnovit kontakt se šéfem ruského generálního štábu. Zprávu o tom přinesla dnes ČTK.

Vrchní velitel NATO: Na Donbasu je vojenská technika, která obvykle doprovází ruské síly
Foto: ICZ
Popisek: Bezpilotní letoun

"Situace není dobrá. Boje v zásadě zesílily na úroveň před dohodou o příměří, někdy i více," zhodnotil Breedlove poslední vývoj na Ukrajině na tiskové konferenci po jednání Vojenského výboru NATO. Ten jednal ve středu a dnes.

Přestože Aliance nepotvrdila Kyjevem uváděné počty ruských vojáků, podle Breedlova zaznamenala, že Ruskem podporované síly získaly v posledních dnech nové schopnosti a možnosti a "linii kontaktu" s ukrajinskou armádou na několika místech posunuly západním směrem.

Vrchní velitel sil v Evropě dnes také prohlásil, že má v úmyslu obnovit přímý kontakt se svým ruským protějškem, tedy šéfem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Poznamenal, že s ním hovořil také v období po ruské anexi poloostrova Krym.

Předseda Vojenského výboru NATO, tedy nejvyššího vojenského orgánu Aliance, dánský generál Knut Bartels, poznamenal, že náčelníci štábů probírali aktuální situaci na Ukrajině i možné varianty vývoje v dalších dnech. "Bohužel vás ale nemohu informovat, jaké možnosti, co se týká dalších událostí na východě Ukrajiny, jsme řešili," řekl novinářům.

Představitelé Aliance dnes nemohli potvrdit ani zprávy, že se po měsících bojů ukrajinští vojáci stáhli z prostoru boji zničeného mezinárodního letiště v Doněcku.

Také podle českého náčelníka generálního štábu Petra Pavla, který se letos v létě stane novým šéfem aliančního vojenského výboru, pokračuje na východě Ukrajiny porušování příměří, dohod z Minsku. "Ozbrojené střety jsou na denním pořádku. Jedna i druhá strana se snaží získat, či získat zpět, teritorium tak, aby si vytvořila výhodnější podmínky pro následné jednání," poznamenal.

Podle Pavla je známo a potvrzeno, že ruská strana podporuje separatistické skupiny technikou, specialisty i výcvikem. "Je tam přímé zapojení ve snaze vytvořit si prostor pro následná politická jednání," podotkl český generál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bra, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

16:44 Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

Poslanec a zakladatel hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší je přesvědčen, že Evropská unie výrazně om…