Vtip o Jiřím Bradym. Od muže, který to v práci schytal za „omrzlé držky uprchlíků“. Herman se smát nebude

01.11.2016 7:45

Po českém internetu koluje vtip, který si dělá legraci z kauzy pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho. Tomu údajně bylo prezidentskou kanceláří přislíbeno udělení vyznamenání. Ministr kultury Daniel Herman, jenž je Bradyho synovcem, ovšem tvrdí, že prezident Miloš Zeman odmítl Bradyho vyznamenat kvůli tomu, že se Herman sešel s tibetským dalajlamou. Pražský hrad něco takového odmítá a tvrdí, že Brady na seznamu vyznamenaných nebyl. Celá kauza vyvolala rozruch na české politické scéně. A řada politiků, vysokých škol i radnic se rozhodla Bradymu udělit vlastní ocenění.

Vtip o Jiřím Bradym. Od muže, který to v práci schytal za „omrzlé držky uprchlíků“. Herman se smát nebude
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jiří Brady na setkání na Staroměstském náměstí při příležitosti státního svátku
reklama

Brady tak například z rukou premiéra obdržel medaili Karla Kramáře, na alternativní oslavě státního svátku 28. října pak dostal Brady medaili Univerzity Palackého atd.

Autorem vtipu je liberecký soudce Miloš Zbránek, který byl za své minulé satirické poznámky popotahován.

Anketa

Příští vláda: Koalice ANO, KDU-ČSL a STAN. Premiér Babiš, vicepremiéři Bělobrádek a Gazdík. Co na to říkáte?

3%
2%
hlasovalo: 13628 lidí

Například koncem roku 2015 publikoval Zbránek na internetu článek s názvem Zpráva o putování do Němec. Podobných „kameňáků“ sepsal více. V textu Testament švédského imáma tak například imám vzpomíná: „Je to 40 let, co jsem celou naši rodinu přivedl z Jemenu sem, do Kiruny na sever Švédska. Asi se ptáš, proč jsem ze sluncem zalitého Jemenu odvedl rodinu do místa, kde je furt zima a každým rokem dva měsíce v kuse tma jak v prdeli. Ale věř mi, hochu, je mnohem lepší zajít jednou za měsíc na sociální úřad pro pěknou podporu, zima nezima, než se živit sběrem velbloudích hoven v poušti. Jen díky sociálním dávkám jsi mohl rozjet byznys s hašišem a v dětství trávit prázdniny na skautských táborech Al-Káidy. Začátky byly těžké. Naše rodina přišla v prosinci a držky nám omrzaly tak, že burky začali nosit i chlapi.“ Zbránek je přesvědčen, že jde o satiru.

Jenže kárný senát Nejvyššího správního soudu neměl pro jeho literární ambice pochopení. Už před prázdninami konstatoval, že Zbránek svými texty znevažuje soudcovský stav, a potrestal ho důtkou, která v justici představuje nejnižší možnou sankci. Soudce chce spor hnát dál. Začátkem října podal ústavní stížnost.

„Jde o svobodu projevu a slova a také chceme upozornit na to, že jsem nikde v povídkách neuváděl, že jsem soudce. Proto jsem nemohl znevážit důstojnost soudcovské funkce a ohrozit důvěru v nezávislost justice,“ zdůvodnil své rozhodnutí Zbránek pro deník MF Dnes. Uvědomuje si, že jeho texty nejsou „bůhvíjaké umění“, ale odmítá, aby se kárný senát stavěl do role literárního kritika a své závěry stavěl nad Ústavu, která zaručuje svobodu slova.

A zde je vtip sepsaný soudcem Zbránkem: „Z nedovoleného importu odpadů byl obviněn stoletý kanadský občan zadržený na torontském letišti. Podezření vzbudil tím, že jeho dva kufry s velkou námahou tahali čtyři zřízenci, zanechávajíce vyjeté koleje v mramorové podlaze příletové haly. Krátce předtím přitom obviněný tvrdil, že nemá nic k proclení.

Celý vtip + bohatý archiv soudcových textů ZDE

Nařízená prohlídka zavazadel přinesla službu konajícím policistům šok. Kufry byly naládovány kovovými cetkami nevalné kvality co do materiálu i zpracování. Jak sdělil našemu listu detektiv Murdoch, vysvětloval obviněný přítomnost odpadů ve svých kufrech zmatečně: „Do Prahy prý letěl proto, že mu jistý MZ slíbil řád. MZ prý bydlí na největším hradě světa, odkud panuje své malé říši. Bohužel vše pokazil farář z Himalájí, který se kamarádí s jeho synovcem Hermanem, a nekamarádí s Číňany. Protože MZ naopak Číňany miluje a jeho synovec Herman je říšským ministrem, musel MZ Číňany odprosit a požádat je o odpuštění za to, jaké má jeho ministr kámoše. MZ mu pak z pomstychtivosti řád nedal, ale našla se velká spousta hodných lidí, kteří mu dali jiné řády a hezčí.“ Po zjištění, že ministrem Hermanem nemá stoletý stařík na mysli Göringa, upustil detektiv Murdoch od zkoumání duševního stavu podezřelého.

S probíhajícím šetřením nabyl detektiv Murdoch jistoty, že obviněný není pachatelem, ale obětí řádění tzv. šmejdů. Podnikatelé, pro něž se v Kanadě vžil název šmejdi, zneužívají bezmoc seniorů, lákají je na levné výlety, kde jim pak vnutí za drahý peníz neprodejné krámy. Obviněný se stal obětí vyšší úrovně šmejdů, zabývající se ilegálním dovozem odpadů z cizích zemí.

V jeho kufrech byla nalezena mj. medaile předsedy vlády, medaile poslanecké sněmovny, senátu a všech samosprávných krajů. Dále čestné občanství 138 měst a obcí dané země, medaile všech universit v zemi, včetně pobočky Zakarpatské university Užhorod, zlatý řetěz primátora Prahy, který byl ovšem z olova, a 6 kilogramů odpustků pátera Halíka. Dále jedna krabice čestných doktorátů právnické fakulty Plzeň. „Prodávali to na kila, každému, kdo si řekl,“ vysvětloval stařík, „ale já to mám zadarmo.“

Umělecká plastika, cena ministra dopravy, byla ve skutečnosti zvlněným kusem asfaltu z ostravské dálnice. Dále byla nalezena zlatá Open Card a středně velké čapí hnízdo spletené z rezavého drátu. Největší poplach ovšem vzbudila radioaktivní medaile důmyslně skrytá v knize „Léčivé účinky černobýlu“. Úroveň vyzařované radiace představovala 12 % úrovně hirošimské bomby a způsobila tak evakuaci letiště. „To mi dala Drábová,“ žaloval nešťastný stařík.

Vyšetřování detektiva Murdocha odhalilo možný mezinárodní skandál. Prakticky všichni stávající i bývalí ministři dané země, kteří byli ve funkci v posledních deseti letech, nacpali panu JB do kufru nějakou tretku. Jedinou čestnou výjimkou byl bývalý ministr zdravotnictví MUDr. Rath. Za jeho příkladný morální postoj mu ústy kanadského velvyslance poděkovala kanadská vláda. Jak se MUDr. Rath vyjádřil pro náš deník, sám má s obdobným jednáním hořkou zkušenost. Před několika lety mu do krabice od vína někdo nacpal potištěné papírky vysoké nominální hodnoty a dodnes z toho má oplétačky.

Případ ilegálního dovozu odpadů budeme nadále sledovat...“


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…