Vychází bravurní kniha: Posvátná Praha Karla IV.

21.03.2019 13:33

Knihou „K vizi posvátné Prahy císaře Karla IV. a jejím duchovním kořenům", jejímž autorem je odborník Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Miroslav Šmied, měly možnost ParlamentníListy.cz listovat. Titul vydalo Nakladatelství Lidové noviny v březnu.

Vychází bravurní kniha: Posvátná Praha Karla IV.
Foto: archiv redakce
Popisek: Karel IV.
reklama

Kniha se věnuje duchovnímu rozměru nesmírně rozsáhlé fundační politiky císaře Karla IV., jeho stavebnímu dílu a reprezentaci, s akcentem na hlavní město českého království. Na příkladu řady patrocinií, především novoměstských kostelů, na translacích relikvií a ostatků svatých do Prahy a Čech, stejně jako na systematickém budování kultu domácích zemských patronů tak lze nanejvýš výmluvně demonstrovat duchovní rozměr Karlova životního díla.

Akcent je kladen na říšská patrocinia v Praze, v jejichž čele stála úcta k panovníkovu osobnímu patronovi sv. Karlovi Velikému. Pozornost je však věnována také sv. Vítovi, sv. Jindřichovi a sv. Kunhutě, sv. Palmaciovi, pašijovým relikviím a jejich uctívání v lucemburské Praze. Části věnované době vlády Karla IV. předchází rozsáhlý úvod do problematiky duchovní politiky vladařů z rodu Přemyslovců a budování posvátného okrsku v areálu Pražského Hradu, v kontextu christianizace Čech a střední Evropy.

Autorem knihy je Miroslav Šmied, mezi jehož hlavní oblasti zájmu patří románské a gotické sakrální umění v kontextu evropského vývoje dějin umění a kultury případně architektura 19. století v Čechách. Šmied v minulosti vydal „České středověké umění pohledem katolického dějepisectví" a řadu příspěvků (Svatý Jindřich a svatá Kunhuta nebo katolické dějepisectví a historie oboru Dějiny křesťanského umění v Čechách).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…