Východní hranice kontinentu opět čelí rozpínavosti Ruska, varoval při pietě Kubera

21.08.2019 11:55

Vzpomínková akce u Českého rozhlasu k připomenutí památky obětí vstupu vojsk na území Československa začala kladením věnců. Následovaly projevy předsedů horní i dolní komory Parlamentu České republiky.

Východní hranice kontinentu opět čelí rozpínavosti Ruska, varoval při pietě Kubera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Jaroslav Kubera
reklama

„Rok co rok si připomínáme výročí tehdejšího vpádu sovětských vojsk na území Československa. Okupace i normalizace zůstávají mimořádně traumatizujícími zážitky,“ začal svůj projev ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. „Z tragické události srpna 1968 lze také vytěžit ponaučení. Náš národ z té doby temna nevychází jako poražený. Nezvaná okupační vojska nakonec opustila naši zemi tryskem,“ míní mimo jiné Zavoral. 

Následovala slova předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). „Jsem přesvědčen, že okupace Československa patří k nejvýznamnější a nejsmutnějším výročím našich novodobých dějin,“ uvedl Kubera a hovořil o bezpečnosti naší země. „Východní hranice kontinentu opět čelí rozpínavosti Ruska, jih kontinentu čelí přívalu uprchlíků a západ čelí rozpadu jednoty evropských států,“ hřímal. „Abychom si uvědomili, jaké následky může mít tento proces, jsme zde,“ dodal.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) se pak rovněž rozhovořil o významu dnešního dne. „U svobody slova končí svoboda jako taková. Jsme svobodní 30 let a přesto naše demokracie není dokonalá,“ míní Vondráček. „Svoboda nám dává právo mít různé názory, vlastenectví nás spojuje. Různost a jednotu, braňme je. Nenechme si nikdy vnutit jen jeden názor jako jediný správný a jediný možný,“ dodal. 

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. 

Další akce se konají v desítkách měst ČR. Například v Lomnici nad Popelkou účastníci obdrží bílé látky rozměrů 60krát 100 centimetrů se jmény 137 obětí ze srpna 1968 a dalších pěti ze srpna 1969. S látkami nesenými před sebou se procesí vydá k Tyršovu parku. Piety chystají také třeba Liberec, Brno, Znojmo nebo Plzeň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…