Vyhlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v souvislosti s tragédií v Doněcku

23.01.2015 15:30

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov už včera vydal prohlášení k tragické události v Doněcku. Z útoků na civilisty obviňuje Kyjev a jeho "patrony", které prý nezastaví ani lidské oběti. Chtějí tím údajně zmařit šanci na mírové urovnání konfliktu. Zároveň volal po zastavení ostřelování ukrajinských měst.

Vyhlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v souvislosti s tragédií v Doněcku
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov

Při zásahu tramvajové zastávky v Doněcku minometnou palbou včera zahynulo 13 lidí a desítky byly zraněny. Oznámili to proruští separatisté. Palba byla údajně vedena z minometu umístěného na korbě dodávky. Obě znepřátelené strany se navzájem obviňují ze zodpovědnosti za civilní oběti. K tragické události se vyjádřil ruský ministr Sergej Lavrov. Text prohlášení poskytla ambasáda RF v Bratislavě.

„Jsme otřesení zprávou o dalším zločinu spáchaném v Doněcku, kde v dopoledních hodinách 22. ledna střelbou ukrajinských 'siloviků' na zastávce veřejné dopravy byli zranění a zahynuly desítky civilních obyvatelů,“ píše šéf ruské diplomacie.

„Vyjadřujeme soustrast rodinám a přátelům zabitých,“ napsal Lavrov a dodal, že rovněž přejí brzké uzdravení zraněným.

Jsou to zločiny proti lidskosti

„Považujeme tento incident za zločin proti lidskosti, hrubou provokaci, jejímž cílem je zmaření úsilí o mírové řešení ukrajinské krize,“ píše ruský ministr zahraničí. Lavrov se domnívá, že cílem útoku na zastávku bylo i maření dohody, která se načrtla na nedávno skončené schůzce "normandské čtyřky“.

Ministři zahraničních věcí Ruska, Německa, Ukrajiny a Francie se ve středu v Berlíně domluvili, že podpoří odsun těžkých zbraní z pásma konfliktu.

Ruská strana požaduje vyšetření zločinu

Sergej Lavrov pak ukrajinskou stranu nařkl ze záměrného ničení dosavadních dohod a ukazoval na údajnou neochotu Kyjeva řešit konflikt jednáním. „Je zřejmé, že kyjevskou 'stranu války' a její zahraniční 'patrony' nezastaví ani lidské oběti,“ uvedl.

„Požadujeme okamžité vyšetření zločinu spáchaného v Doněcku, a to s účastí představitelů OBSE. Musí být podniknuty všechny kroky k zastavení ostřelování měst jihovýchodní Ukrajiny Kyjevem a k zabránění dalším nesmyslným obětem války,“ uzavřel své krátké vyjádření k tragickému incidentu.

Celý text prohlášení Sergeje Lavrova:

Vyhlásenie ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova v súvislosti s tragédiou v Donecku

Sme otrasení správou o ďalšom zločine, spáchanom v Donecku, kde v dopoludňajších hodinách 22. januára streľbou ukrajinských "silovikov“ na zastávke verejnej dopravy boli zranení a zahynuli desiatky civilných obyvateľov.

Vyjadrujeme sústrasť rodinám a priateľom zabitých, prajeme skoré uzdravenie zraneným.

Považujeme tento incident za zločin proti ľudskosti, hrubú provokáciu, ktorej cieľom je rozvrátenie úsilia o mierové urovnanie ukrajinskej krízy vrátane aj posunov, črtajúcich sa z výsledkov práve ukončenej schôdzky „normandskej štvorky" ministrov zahraničných vecí Ruska, Nemecka, Ukrajiny a Francúzska.

Je zrejmé, že Kyjevskú "stranu vojny" a jej zahraničných patrónov nezastavia ani ľudské obete.

Požadujeme okamžité vyšetrenie spáchaného v Donecku zločinu za účasti predstaviteľov OBSE. Musia byť podniknuté všetky možné kroky na zastavenie ostreľovania miest juhovýchodnej Ukrajiny Kyjevom a na zabránenie ďalším nezmyselným civilným obetiam vojny.

Dňa 22. januára 2015

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…