Výhrůžky kandidátům? Odpovědnost je jasná, říká advokát. A není Babišova

27.01.2023 9:20 | Rozhovor

„Za konkrétní násilí či výhrůžky nese odpovědnost ten, kdo je učinil, a ne nějaký kandidát,“ říká jasně k výhružkám smrtí prezidentskému kandidátovi ústavní právník Zdeněk Koudelka (Trikolora). Vyostření atmosféry a posunutí hranic podle něj podporují i média, která prezentují politiky a politiku jako něco špinavého.

Výhrůžky kandidátům? Odpovědnost je jasná, říká advokát. A není Babišova
Foto: Daniela Černá
Popisek: Zdeněk Koudelka

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41598 lidí
Koudelka vnímá velký zájem veřejnosti o prezidentské volby, což dokládá i vysoká volební účast v prvním kole. „Žádná jiná politická akce, včetně poslaneckých voleb, tak neoslovila lidi. Jde o velkou aktivaci občanů,“ uvedl. Mezi posledními událostmi kampaně je zrušení kontaktu Andreje Babiše s veřejností, v úterý proto nedorazil na plánované setkání do Hradce Králové. Důvodem jsou výhružky, kterým čelí nejen on, ale i jeho rodina. „Pokud, Andreji, vyhrajete prezidentské volby, vezmu si flintu a vydám se na svůj poslední lov,“ citoval z anonymu šéf hnutí ANO na tiskové konferenci.

Anonymní vzkaz v poštovní schránce mu dal na vybranou: prohrát, odstoupit nebo zemřít. Podle advokáta se může jednat o nebezpečné vyhrožování s trestem odnětí svobody až na jeden rok a v případě, že by vyhrožoval se zbraní, tak až na tři roky. Zrušení Babišovy kampaně z důvodu obav o vlastní život je v České republice výjimkou. Zdeněk Koudelka se domnívá, že to souvisí s politickým bojem, který je velmi vyhraněn. „Na druhou stranu v každém státě a v každé době platí slova Karla Schwarzenberga, že v každém národně je určité procento idiotů. Tedy to, že nějaký blázen vyhrožuje, ještě nemusí být reálná hrozba. Na druhé straně však byli i atentátnici, kteří své politické cíle chtěli realizovat politickými vraždami,“ shrnul pro ParlamentníListy.cz.

Za výhružky nese odpovědnost autor, nikoliv kandidát

Generál Petr Pavel, druhý kandidát na prezidenta, vyzval Babiše ke zklidnění situace s tím, že Babiš sám vyostření podporuje. „Důsledkem Vaší kampaně konflikt ve společnosti dosáhl kritické hladiny a musíme ho zmírnit,“ uvedl Pavel. Vybídl expremiéra ke stažení billboardů zmiňujících válku a k omluvě vojáků. Koudelka to však srovnávat nechtěl: „Nehodnotím jednoho kandidáta lépe než jiného. Pokud jde o podporovatele, jsou to spíše voliči Petra Pavla, kteří narušují shromáždění Andreje Babiše a ne naopak,“ podotkl k tomu stručně. Odmítl však poznámky z poslední doby ve smyslu, že si za to Babiš může sám. „Za konkrétní násilí či výhrůžky nese odpovědnost ten, kdo je učinil, a ne nějaký kandidát,“ upozornil. Za pravdivý však považuje argument, že Babišovi příznivci protestovat proti Pavlovi nechodí.

Souhlasí také s tím, že se posunuje hranice toho, co si lidé k sobě navzájem, ale i k politikům dovolí. Babišovu kampaň totiž provází problémy a protesty, v Jablonci ho se ženou nenechali projít, takže museli odjet, v Brně se ozýval takový řev, že nebylo slyšet vlastního slova. „Tato hranice se posunuje již 25 let. Je to i důsledek toho, že z politiků a politiky neustále média dělají něco špatného a špinavého,“ uvedl advokát.

Sám sice pochází z Brna, avšak volební mítinky obou kandidátů prý nezaregistroval: „Ani na jednom jsem nebyl. Ani jsem o nich dopředu nevěděl. Půjdu volit bez ohledu na volební agitaci. Volím na základě dlouhodobé znalosti obou kandidátů a na základě toho, co považuji pro stát za méně horší. Ani jednoho z obou kandidátů jsem v prvním kole nevolil,“ prozradil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal

21:31 Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal

„Je potřeba vyměnit politiky, ne národ.“ Lídr slovenské opoziční strany Směr a někdejší premiér Robe…