Vyjádři se, Zemane! Všichni ho naháněli. Ale Ovčáček jim ukázal

17.08.2021 14:39

Senátor Jiří Drahoš se opřel do prezidenta Miloše Zemana s tím, že od něho neslyšel žádné vyjádření k situaci v Afghánistánu. To přitom již zaznělo a ne pouze jednou. Prezident rozhodnutí stáhnout se ze země dokonce v květnu odprezentoval i na summitu devíti států Severoatlantické aliance (NATO). „Zbabělá kapitulace,“ řekl tehdy generálnímu tajemníkovi aliance. Zároveň se jako jeden z prvních představitelů výrazně postavil za přijímání afghánských uprchlíků do Česka, kteří mají na naši zemi vazbu z předchozí spolupráce. Mnozí ale chtějí slyšet více. Vyjádření hlavy státu postrádá i exposlanec Miroslav Kalousek.

Vyjádři se, Zemane! Všichni ho naháněli. Ale Ovčáček jim ukázal
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Senátor Jiří Drahoš v Liberci

Anketa

Považujete afghánskou misi (2001-2021) za úspěch Západu?

1%
98%
hlasovalo: 19013 lidí
Prezident Miloš Zeman se v posledních měsících angažuje ve věci dění v Afghánistánu velmi výrazně. „Pokud chceme opravdu bojovat proti terorismu, nezbude nám nic jiného než se do Afghánistánu vrátit, a to za cenu daleko větších ztrát a nákladů, než kdybychom tam teď setrvali,“ předpověděl prezident, co nás čeká v rámci vysílání televize CNN Prima News v červnu.

Opakoval tak své predikce, kterými se v květnu, tedy v době, kdy byla většina území Afghánistánu stále pod kontrolou tamní vlády, snažil vyburcovat představitele NATO, aby ve věci změnily názor.

Přestože se během summitu devíti představitelů Severoatlantické aliance v Bukurešti řešilo především Rusko a jeho útoky na evropské země včetně Česka, Zeman hovořil též o hrozbě z Afghánistánu. Jednání, během něhož se kromě představitelů Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Bulharska a hostitelského Rumunska připojil i americký prezident Joe Biden a generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, Zeman se vyjádřil slovy, že je Afghánistán „zbabělou kapitulací“.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Američany kritizoval, že se dopouštějí při domluvách s Tálibánem stejné chyby, jako západní mocnosti při jednáních s Adolfem Hitlerem, řekl, že mají počítat „se stejnými důsledky“. Stoltenbergovi vytkl, že proti stažení vojsk neprotestoval a označil to za „kapitulaci“ či „zbabělost“.

Prezident již v té době mimo jiného predikoval, že po odchodu sil Spojených států a jejich spojenců v NATO Tálibán celou zemi ovládne a odstraní tamní vládu – v tom se hodnotíce dnešní optikou Zeman mýlil, Tálibán totiž stihl ovládnout Afghánistán ještě před kompletním odchodem všech sil NATO.
Zeman předpovídá, že z Afghánistánu bude nové teroristické centrum, které bude podle něj možné přirovnat k Islámskému státu.

Na konci minulého měsíce též prezident jako jeden z prvních čelních představitelů upozorňoval, že musíme přijmout afghánské uprchlíky, kteří dříve spolupracovali s Českem, jinak jim hrozí smrt. „Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt,“ varoval Zeman skrze svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Slova hlavy státu nyní připomíná i jeho mluvčí Jiří Ovčáček:

Přesto by mnozí chtěli od Zemana zřejmě slyšet mnohem více. „Kdy myslíte, že k situaci v Afghánistánu uslyšíme vyjádření od vrchního velitele našich ozbrojených sil?“ táže se i po několika Zemanových vyjádřeních na svém twitterovém účtu jeho neúspěšný protikandidát v druhé přímé prezidentské volbě a senátor Jiří Drahoš.

V komentářích mu však mnozí připomenuli mnohá Zemanova prohlášení.

Někdy i více než důrazně. „Nebuď trapný, vždyť jsi vzdělaný člověk,“ obořil se jeden z přispěvatelů na Drahoše.

A jeden z uživatelů připomenul i včerejší prohlášení Zemanova amerického protějšku. „Toho amerického už včera exhumovali a repatriovali z dovolené,“ zaznělo k projevu Joea Bidena.

Přesto není Drahoš jediný, kdo zcela aktuální vyjádření prezidenta postrádá, chtěl by jej vidět i exposlanec Miroslav Kalousek. „Ne, že by se mi stýskalo. Ale nevíte, prosím, zda máme ještě prezidenta republiky? V normální zemi s normálním prezidentem bych nějaké vyjádření vrchního velitele ozbrojených sil očekával,“ vyjádřil se.

Odchod z Afghánistánu kromě Zemana kritizuje i ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) či ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Do NATO se za rozhodnutí stáhnout se ze země pustil i premiér Andrej Babiše (ANO). „Je nesmysl odcházet z Afghánistánu, a bohužel se to teď potvrzuje,“ řekl v minulém týdnu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

17:52 „Putin vrací Rusku důstojnost.“ Petříčka u Moravce nepoznáte. Je zle

V Otázkách Václava Moravce se k možnému střetu Ukrajiny a Ruska vyjadřoval bývalý ministr zahraničí …