Vyjednávání o vládě ohroženo kvůli lidovcům, naznačuje Babiš

27.11.2013 6:38

Dosavadní vyjednávání stran chystané koaliční vlády má hned několik sporných momentů. Jedním z nich je i lustrační zákon. Lidovci s jeho případným rušením nesouhlasí, podle podnikatele, miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jeho strana nic takového nenavrhovala a ani to prý neřeší.

Vyjednávání o vládě ohroženo kvůli lidovcům, naznačuje Babiš
Foto: Daniela Černá
Popisek: Nakonec dorazil i Andrej Babiš za potlesku občanů

"Nenavrhovali jsme zrušení lustračního zákona. Přišla s tím teď ČSSD a patnáct, dvacet let to navrhují komunisté. To není naše kauza, my lustrační zákon neřešíme – to není naše iniciativa. Pak to vypadá, že to je kvůli Babišovi, a to není kvůli Babišovi," tvrdí šéf hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo.

Právě ten by mohl mít s lustračním zákonem největší problém. Prezident Miloš Zeman totiž prohlásil, že každý navržený člen vlády musí předložit negativní lustrační osvědčení. Babiš se v současné době soudí se slovenským Ústavem paměti národa kvůli údajné spolupráci se Státní bezpečností.

Pro deník Právo Babiš uvedl, že sám možná na případné zrušení ani nekývne. Jinak by to prý vypadalo, že si ve své kauze nevěří. "Ta kauza je zpolitizovaná. Je absurdní, že se stále řeší lustrace. Celý korupční systém se bojí a brání se tomu, že by se Babiš stal ministrem financí a rozkryl by všechny jejich zlodějny a levárny, které tu dvacet let dělají," říká šéf hnutí ANO.

Vyjednávání o vládě v ohrožení

Babiš vidí celý spor o lustračním zákoně v jiné rovině, tím by ale byla ohrožená povolební vyjednávání ČSSD, ANO a lidovců. "Pokud KDU-ČSL říká, že má problém s lustračním zákonem, tak pravděpodobně mají problém s Babišem. Měli by to ale říci na rovinu – a potom nemusíme vyjednávat," prohlásil.

Sám je prý postojem KDU-ČSL překvapený. "Na minulém jednání o lustračním osvědčení nebyla řeč. KDU-ČSL se na to zeptáme při dalším jednání a zeptáme se jich také, jestli má tedy smysl vyjednávat," uzavřel pro Právo Andrej Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal  do školy jen díky inkluzi...

15:54 Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal do školy jen díky inkluzi...

V posledním díle Mých zpráv se Jaromír Soukup věnoval zdravotnictví, kde si prý ministr Vojtěch bude…