Výjimky u DPH jako bumerang. Gazdík nevzdává knihy

03.03.2011 22:58

Vládní koalice už vyhlásila, že nebude přesouvat žádné další položky do nižší desetiprocentní sazby DPH. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík však chce prosadit výjimku i pro knihy. Podporu nalézá nejen u ministra kultury, ale i financí, informuje Aktuálně.cz.

Výjimky u DPH jako bumerang. Gazdík nevzdává knihy

Deklarovaná shoda koalice na „konečném" seznamu položek, které nepostihne sjednocení daně z přidané hodnoty na 20 procentech, může ještě doznat změny. TOP 09, tahoun chystaných reforem, chce, aby v nižší desetiprocentní sazbě DPH byly nakonec i knihy a tištěná média. „Knihy jsem nevzdal," řekl Aktuálně.cz předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. „A mám v tom podporu pochopitelně ministra kultury, ale i ministra financí."

Zároveň prozradil možnosti, za nichž lze dodatečné výjimky dosáhnout. Při první by se muselo podařit přimět koaliční partnery, aby z doposud dohodnutých výjimek některé vyřadily. „Na tahu jsou Věci veřejné, aby ustoupily od některých potravin," vyzval Gazdík k ústupku nejmenší vládní stranu, zatímco nejsilnější ODS se stavěla proti jakýmkoli výjimkám.

TOP 09 by se spolehla na podporu opozice

Pokud by TOP 09 nedosáhla svého, má připraven náhradní plán. Knihy do nižší sazby by se snažila prosadit jako pozměňovací návrh až ve sněmovně a hledala by podporu poslanců napříč spektrem, tedy i v opozičních lavicích. VV si prosadily při koaličním jednání, že výjimku z 20 procent DPH bude mít jen sedm druhů potravin: ryby, zelenina, brambory, chleba, mléčná výživa a potraviny pro diabetiky a lidi s dalšími metabolickými poruchami.

Gazdík poukazuje na diskutabilnost některých položek. „Už dnes jsou některé jogurty označené jako bezlepkové. Jako bezlepkové může být označeno i maso, i když v něm lepek ani být nemůže. Bude také v nižší sazbě DPH?" ptá se šéf poslanců TOP 09. Nad jeho prosazováním knih se pozastavují VV. „Problémem je i teplo, proč pan Gazdík mluví jen o knihách," divila se poslankyně za Věci veřejné Karolína Peake.

K věci:

I Havel připojil podpis k petici kvůli knihám. Důvod? Zvýšení DPH u knih 

Divák neměl jasno. Je dalamánek ještě chléb? bombardoval Drábka 

Jako na Ukrajině. Čtenáři podepisují petici proti DPH na knihy 

Foto: top09.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…