Vylejte vakcíny. Je konec. Výbuch v Česku: Tolik vzteku dlouho nebylo

15.09.2021 8:05 | Ze sítí

Na půdě Ostravské univerzity vypustil hlavní lékařský statistik Ladislav Dušek něco, o čem se dříve nemluvilo. Totiž že by se mohlo přistoupit i k povinnému testování očkovaných. A jak se nejeden internetový komentátor shodl, to znamená, že všechny sliby očkovaným, že očkování je „tečka“ za virem, byly plané. Zaznělo, že s tímto přístupem mohou zbytek vakcín vylít do kanálu, protože se lidé na očkování „vyserou“. Imunolog Šinkora Duškovi dokonce doporučil, aby raději přestal užívat rekreační drogy. Premiér Andrej Babiš již pro PL rázně dementoval možnost, že by bylo po očkovaných požadováno, aby se nechávali testovat.

Vylejte vakcíny. Je konec. Výbuch v Česku: Tolik vzteku dlouho nebylo
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch na CNN Prima News

Anketa

Jste pro povinné očkování seniorů proti covidu-19?

26%
71%
hlasovalo: 42202 lidí
V debatě expertů na Ostravské univerzitě vypustil ředitel ÚZIS Ladislav Dušek názor, kterým asi mnoho lidí nepotěší. Totiž, že pokud by podzimní vlna covidu-19 zesílila, tak povinnost se testovat budou mít i očkovaní. Což připustil i epidemiolog Rastislav Maďar, který byl jako děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity přítomen. Že se očkovaní netestují, dle Duška „není špatné“ v létě, ale varoval před tím, jak se epidemie vyvíjí v jiných státech.

„Pokud by se to u nás začalo tímto způsobem zvedat, tak se určitě k něčemu takovému (testování i pro očkované) přistoupí. Neočkujeme se proto, abychom se nemuseli testovat, očkujeme se proto, abychom neměli těžké průběhy nemoci, aby nebyly zahlceny nemocnice a aby ten, kdo potřebuje vážnou operaci, nemusel čekat čtyři měsíce kvůli covidu, než bude operován. Důvodem očkování není to, abych nemusel nosit respirátor a nemusel se testovat,“ řekl Dušek dle serveru SeznamZprávy.

Těmito slovy ovšem podle mnoha lidí udělal vládní kampani pro očkování čáru přes rozpočet. „Jakkoliv to medicínsky chápu, tak komunikačně to je špatně a proočkovanosti 75 % dosáhneme s tímto narativem opravdu těžko. Zatím jsme pořád velmi daleko," míní rektorka Mendelovy univerzity v Brně, Danuše Nerudová.

Podobně uvažoval twitterový glosátor Jie: „Každý se může očkovat a být zodpovědný za svoje zdraví. Tohle je už čistá buzerace. Stát není laboratoř. Pokud bude vyžadováno testování po očkovaných, tak můžete vylít vakcíny do kanálu, protože už se nikdy očkovat nedá. Takhle jednoduchý to je.“

Stejná slova použil i bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček: „Takže stát neudělal nic proto, aby podpořil očkování. Tak teď začne buzerovat i očkované?!! Děkuji, nechci.“

Přidal se také poslanec ODS Martin Kupka, který se ptal, zda heslo „Tečka za koronavirem“ byla jen legrace, když Dušek zcela vážně navrhuje, že by se testovali i proočkovaní.

A redaktor Info.cz Jan Palička má také za to, že s tímto přístupem se lidé na věc „vyserou“.

Objevili se také ti, kteří by chtěli, aby se místo očkovaných tlačilo na neočkované. „Tohle je bláznivý. Očkuješ se, aby ses ochránil a zároveň potenciálně ulevil systému. Ale budou tě hnát na testy, protože nějakých 40 procent populace na výšeuvedené mrdá. A jednodušší, než je přesvědčit o tom, že dělaj chybu, je buzerovat tebe,“ stěžoval si komik a moderátor Mall.TV Luděk Staněk.

„Očkovaní se budou muset testovat, aby neočkovaní nemuseli do nemocnice? Lepší strategie než solidarita s těmi, kteří o ni evidentně nestojí, neexistuje?“ stýskala si Markéta Mitrofanová.

A s návrhem přišel také politolog Miloš Gregor: „Ty vole, co kdyby se začalo třeba vyžadovat pravidelné testování po neočkovaných? Proč, sakra, tenhle neschopný stát vedený bandou neschopných populistů nedokáže tenhle základní krok, ale už se chystá buzerovat i ty zodpovědné?“

Doporučení dal Ladislavu Duškovi i imunolog Jiří Šinkora. „Co to má společného? Dušku, přestaňte kouřit trávu. Ten virus tady bude všude a pořád, testujte si, jak chcete...“ A dodal: „Jdu spát, vláda nařizuje nesmysly, tzv. odborníci plácají nesmysly...“

Premiér Andrej Babiš možnost, že by po očkovaných byly testy vyžadovány, popřel a výrok Ladislava Duška označil za zcestný.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic neřídili, nemají kvalifikaci! Paroubek srazil Fialovy ministry. Jméno po jménu

22:55 Nic neřídili, nemají kvalifikaci! Paroubek srazil Fialovy ministry. Jméno po jménu

Expremiér Jiří Paroubek se ve svém komentáři pro server VašeVěc.cz vyjádřil k nové vládě premiéra Pe…