Výměnu orsních implantátů by měly hradit kliniky, píše ministerstvo

15.02.2012 19:28

Výměnu vadných silikonových implantátů PIP pacientkám, které podstoupily zákrok z kosmetických důvodů, by měly zaplatit plastické kliniky. Takto se vyjádřilo ministerstvo zdravotnictví ve svém stanovisku, které ovšem není právně závazné. Pacientkám tedy mnohdy může pomoci jen soud.

Výměnu orsních implantátů by měly hradit kliniky, píše ministerstvo
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok, ilustrační foto
reklama

„Každý odpovídá za škodu způsobenou okolnostmi, které mají původ v povaze přístroje nebo jiné věci, jichž bylo při plnění závazku použito,“ cituje server iDnes.cz z ministerské zprávy.

„Pacientky by se neměly obávat nutnosti vynaložit další vlastní náklady v souvislosti s nutností vyjmout zdravotně závadné implantáty PIP. I pokud by se nechaly reoperovat v jiném než původním zdravotnickém zařízení a musely tedy náklady nové operace a implantátu uhradit, budou mít právo náhradu těchto nákladů žádat po zdravotnickém zařízení, které je operovalo původně,“ stojí v textu.

Samotné kliniky se pak prý podle ministerstva můžou obracet na svého dodavatele nebo přímo na výrobce vadných PIP implantátů.

Výměnu zdraví nebezpečných silikonových implantátů u pacientek po rakovině prsu nahradí zdravotní pojišťovny. Na peníze od státu mají mít nárok i ženy, které sice podstoupily operaci kvůli vzhledu, ale implantáty nyní ohrožují jejich zdraví, případně život.

Francouzská firma PIP vypustila na trh implantáty, které neodpovídají zavedeným normám. Jsou plněny nevhodným průmyslovým silikonovým gelem, který se vinou nedostatečně pevného, praskajícího pouzdra může uvolnit do těla a způsobit zánět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jhe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A kdy ten návrh dáte?“, „Je to důležité?“, „Je. Pro mě jo!“ Moderátorka ČT v osobním souboji s Benešovou

20:11 „A kdy ten návrh dáte?“, „Je to důležité?“, „Je. Pro mě jo!“ Moderátorka ČT v osobním souboji s Benešovou

Počet potvrzených mutací delta v Česku roste, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce dál n…