Výmluvy na osobu blízkou pokračují. Senát návrh zřejmě vrátí

18.07.2011 16:41

Senát zřejmě vrátí sněmovně předlohu, která stanovuje odpovědnost provozovatele za vozidlo, tedy omezuje výmluvy na osobu blízkou. Poslanecká předloha totiž podle členů dopravního podvýboru vykazuje vážné právní závady a může být v rozporu s ústavou.

Výmluvy na osobu blízkou pokračují. Senát návrh zřejmě vrátí
reklama

Provozovatel automobilu by nově musel zajistit, aby řidič, kterému vůz svěřuje, dodržoval předpisy. Jinak páchá správní delikt a hrozí mu za to až desetitisícová pokuta, ovšem bez bodového postihu. Toto schéma by se vztahovalo na přestupky zachycené automatickým radarem a na nedovolené zastavení.

"Z právního hlediska je to postup zcela nesprávný," řekl zpravodaj tisku Karel Korytář. Pro vypuštění ustanovení o osobě blízké z novely silničního zákona byli všichni členové výboru. "Připadá mi to, jako když pejsek a kočička pekli dort. Hodně chtěli, ale výsledek byl problém," přidal se předseda podvýboru Petr Pakosta. Naopak za úpravu se postavil například ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Náměstek ministra dopravy Jiří Žák upozornil na to, že Česká republika bude muset stejně časem institut odpovědnosti provozovatele přijmout, protože to nařídí směrnice Evropské unie. Navíc podotkl, že ve sněmovně je beztak dostatečná síla, aby Senát přehlasovala.

Předloha mimo jiné zvyšuje věk pro řízení silných motocyklů na 24 let a zamezuje tomu, aby občané v rámci Evropské unie měli více řidičských průkazů.

Čtěte:

Konec výmluv řidičů na osobu blízkou. Vláda chystá změnu

Poslanci rozhodli: Řidiči se již nebudou moci vymlouvat na osobu blízkou

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…