Vypadá to na válku, dělejte něco. Vážné varování od Michaila Gorbačova

28.01.2017 9:01

Bývalý vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov vyslal vážné varování. Prohlásil totiž, že NATO a ruské ozbrojené síly jsou již od sebe na „krátký dostřel“. Podle Gorbačova to vypadá, jako kdyby se svět připravoval na válku. Gorbačov to prohlásil v rozhovoru, který poskytl magazínu Time.

Vypadá to na válku, dělejte něco. Vážné varování od Michaila Gorbačova
Foto: tan, breaknews.com
Popisek: Michail Sergejevič Gorbačov, bývalý sovětský komunistický politik

„Dnešní svět je zaplaven problémy. Zákonodárci se zdají být zmateni a ztraceni. Ale žádný problém dnes není naléhavější než militarizace politiky a nové závody ve zbrojení. Zastavení a zvrácení tohoto ruinujícího závodu musí být naší nejvyšší prioritou. Současná situace je příliš nebezpečná,“ prohlásil Gorbačov.

Upozorňuje na to, že do Evropy bylo přivezeno více vojáků, tanků a obrněných transportérů a že ruské zbraně jsou rozmisťovány tak, jako „kdyby měly střílet z bezprostřední blízkosti“. „Zatímco státní rozpočty se snaží financovat základní sociální potřeby lidí, vojenské výdaje rostou. Vždy se snadno najdou peníze na sofistikované zbraně, jejichž zhoubná síla je srovnatelná se zbraněmi hromadného ničení; na ponorky, jejichž jediná salva může zničit půl kontinentu; na systém protiraketové obrany, který narušuje strategickou stabilitu,“ domnívá se bývalý sovětský politik.

Politici a vojenští představitelé mluví stále více bojovně. Komentátoři a televizní osobnosti se k bojovnému sboru přidávají. Všechno to vypadá, jako by se svět připravoval na válku, tvrdí Gorbačov. Připomíná, že ve druhé polovině 80. let zahájily Sovětský svaz a USA proces umožňující snižování počtu jaderných zbraní a snížení jaderné hrozby, díky čemuž bylo 80 procent jaderných zbraní nashromážděných během roků studené války vyřazeno z provozu a zničeno.

„Ničí bezpečnost nebyla omezena. Nebezpečí, že v důsledku technického selhání nebo nehody, vypukne jaderná válka, bylo sníženo. Bylo toto dosaženo především díky povědomí představitelů hlavních jaderných mocností, že jaderná válka je nepřijatelná. V listopadu 1985 na prvním summitu v Ženevě vedoucí představitelé Sovětského svazu a USA prohlásili: Jaderná válka nemůže být vyhrána a nesmí být nikdy bojována. Naše dva národy nebudou usilovat o vojenskou převahu. Tento výrok vyvolal úlevu po celém světě,“ vysvětlil Gorbačov.

Důraz by podle něj měl být kladen především na prevenci a snižování jaderného arzenálu. „Cílem by mělo být dosáhnout shody nejen na stanovení stropu jaderných zbraní, ale také na protiraketové obraně a strategické stabilitě. V moderním světě musí být války zakázány, protože žádný z globálních problémů, kterým čelíme, válka nevyřeší – ani chudobu, ani životní prostředí, migraci, populační růst, nebo nedostatek zdrojů,“ uvedl Gorbačov v časopisu Time.

„Apeluji na členy Rady bezpečnosti OSN zodpovědné za mezinárodní mír a bezpečnost – učiňte první krok. Konkrétně navrhuji uspořádat zasedání Rady bezpečnosti na úrovni hlav států a přijmout usnesení o tom, že jaderná válka je nepřijatelná a že nesmí být nikdy vedena. Myslím, že iniciativa, která by přijala takovou rezoluci, by měla vycházet od Donalda Trumpa a Vladimira Putina – prezidentů dvou národů, které drží 90 % světového jaderného arzenálu, a tudíž nesou zvláštní odpovědnost,“ dodal Gorbačov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

20:55 Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

V rámci své šesté návštěvy Olomouckého kraje zavítal v úterý pozdě odpoledne prezident České republi…