Vyřazení pořadu s Bradym má Michael Žantovský za skandální ukázku cenzury

27.10.2016 11:31

Středeční vyřazení avizovaného pořadu s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym z vysílání považuje bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský za skandální porušení práva na svobodný projev. Žantovský se spolu s třicítkou dalších hostů zúčastnil úterního natáčení dalšího dílo pořadu Show Jana Krause, kde na začátku asi třetina z nich vystoupila na Bradyho podporu. Namísto natočeného pořadu ale televize Prima odvysílala archivní díl.

Vyřazení pořadu s Bradym má Michael Žantovský za skandální ukázku cenzury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský

Podle zpravodajského serveru Seznam Zprávy to televize zdůvodnila tím, že tvůrci Show Jana Krause nedodali díl včas. Dramaturgyně pořadu ale pochybení odmítla. Podle ministra kultury Daniela Hermana měl Brady od prezidenta Miloše Zemana dostat státní vyznamenání, ze seznamu ho ale Hrad vyškrtl, protože se ministr proti vůli prezidenta setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Hrad souvislost odmítá.

Co bude dál? obává se Třeštíková

O cenzuře mluví i další účastnice natáčení, dokumentaristka Helena Třeštíková. „Člověk je z toho překvapený, zklamaný a znechucený, protože je to opravdu cenzura. Řekla bych, že z toho trochu padá tíseň, protože co bude dál?“ řekla dnes ČTK.

„Vnímám to jako neslýchanou událost v dějinách demokratické České republiky, jako naprosto skandální porušení práva na svobodný projev, který zaručuje Listina základních práv a svobod Ústavy, jako něco, co se nemělo stát. Je to do očí bijící cenzura,“ řekl dnes Žantovský ČTK.

Na úvod natáčení vyzval Kraus přítomné, aby se vyjádřili k letošnímu svátku 28. října. Výzvu přijala asi třetina přítomných. „Přítomní se stručně vyjádřili k situaci, každý to řekl podle svého naturelu. Někdo ostřeji, někdo diplomatičtěji, ale ten tón byl stejný. Všichni měli potřebu se vyjádřit, že situace je docela vážná,“ dodala Třeštíková. Argument Primy o pozdním dodání pořadu k vysílání považuje za výmluvu.

Gazdík: Je to známka plíživé nesvobody

Po vystoupení hostů následovalo natáčení pořadu s hosty Bradym, Hermanem, zpěvačkou Annou K a hercem Romanem Štabrňákem. Setkání se zúčastnili Michael Žantovský, Tomáš Klvaňa, Dan Bárta, Matěj Ruppert, Janek Ledecký, Anna K., David Ondříček, Marta Issová, Jiřina Šiklová, Magdalena Dietlová, Táňa Fischerová, předseda STAN Petr Gazdík. „Televize Prima lže, když říká, že to dala na své stránky, nic tam není. Teď je řada na vysvětlení od producentů. V případě, že pořad nebyl dodán, je to známka určité cenzury, čehož se obávali ti, kteří tam vystupovali, známka plíživé nesvobody,“ řekl dnes ČTK Gazdík.

„Včerejší událost ukazuje, že i údajně nezávislá televize je schopna vypnout program, který by mohl být nepříjemný pro signatáře takzvané ‚čínské deklarace‘,“ uvedla v tiskové zprávě poslankyně Miroslava Němcová (ODS) s odkazem na text nejvyšších ústavních činitelů ČR, jímž po návštěvě dalajlámy ubezpečovali Čínu o své loajalitě.

„Myslím, že budeme nejen my, ale celá řada dalších podnikat všechny kroky, které nám poskytuje demokratický právní řád, abychom zastavili tento posun do doby dávno minulé nebo naopak do doby přítomné někam daleko na východ,“ uvedl Žantovský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…