Je Alena Schillerová dobrá ministryně financí?Anketa
Na místo následně policisté přivolali záchranku, útočník v sanitě zkolaboval a zemřel, dle předběžné příčiny smrti na předávkování drogami, což potvrdila i soudní pitva.
Zde můžete vidět, co předcházelo zákroku policie, která přijela na oznámení občanů. pic.twitter.com/lU7wcTVftx
— Policie ČR (@PolicieCZ) June 21, 2021
Úřady označily zákrok policistů za adekvátní, zasahujících mužů zákona se zastali i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (ANO). „Pokud někdo ničí auta, je agresivní a jednoho policistu dokonce pokouše, tak nemůže čekat, že s ním budou zacházet v rukavičkách. Soudní pitva navíc jasně dokázala, že nezemřel kvůli zákroku policie,“ napsal Babiš.
Mnozí aktivisté či organizace Romea ovšem tvrdí, že sobotní zákrok proti zfetovanému muži byl neadekvátní a že policisté mají na jeho smrti podíl. Proti „policejní brutalitě“ je plánována v Praze demonstrace a objevují se i názory, že jde o „českého Floyda“, čímž někteří odkazují na případ černocha George Floyda, jenž zemřel v USA poté, co mu policista dlouhé minuty klečel na krku. I Floyd měl velice bohatou kriminální minulost a byl rovněž pod vlivem návykových látek, kromě intoxikace fentanylem a poruchy srdečního rytmu však měl mít dle soudu v jeho případě na jeho úmrtí vliv i zásah policisty.
Nyní do věci promluvila i Rada Evropy ze Štrasburku, která vyzvala k „bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření“. Smrt zfetovaného Roma v Teplicích po policejním zákroku totiž podle ní „vyvolává řadu otázek“.
Dle Rady Evropy jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. „Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu,“ uvedl v prohlášení mluvčí instituce Daniel Höltgen.
„Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti,“ dodal Höltgen.
Kromě Rady Evropy se vyšetření případu chopí též zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, která chce vyšetřit přiměřenost zákroku; uvedla to ve středu v rozhovoru pro internetovou televizi Romea TV. „Po zhlédnutí videa z teplického zákroku a po přečtení všech dostupných informací jsem se rozhodla využít své kompetence a své působnosti, kterou mám na základě zákona o veřejném ochránci práv v oblasti Policie České republiky, a rozhodla jsem se, že zahájím šetření z vlastní iniciativy. Šetření bude zaměřeno na přiměřenost použití donucovacích prostředků při tom teplickém zákroku,“ sdělila Šimůnková a doplnila, že se pokusí věc prošetřit, co nejdříve to bude možné.
autor: rak