Výstava Romano Suno ukazuje svět očima a srdcem romských dětí, říká místostarosta

15.08.2013 10:13

ROZHOVOR Výstavní činnost Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna na pražském Smíchově nemá přestávku ani během prázdnin. Tento týden skončila velmi úspěšná výstava sportovních fotografií „Míč a hry“ a hned byla zahájena nová, tentokrát putovní výstava pod názvem Romano Suno. Více nám přiblíží 1. místostarosta MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit, který již tradičně na celou akcí převzal záštitu.

Výstava Romano Suno ukazuje svět očima a srdcem romských dětí, říká místostarosta
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Galerie v komunitním centru funguje i přes léto, co jste pro návštěvníky připravili?

Naším cílem bylo i během letních měsíců, kdy dochází k jakémusi „kulturnímu útlumu“ a většina institucí i z oblasti umění a kultury běží spíše na tzv. prázdninový provoz, nabídnout návštěvníkům hned dvě docela výrazné výstavní počiny. Prvním byla fotografická výstava etablovaného sportovního fotografa Jiřího Růžičky, která měla velký ohlas, a na druhý prázdninový měsíc je připravena putovní výstava výtvarných a literárních prací dětí a mládeže Romano Suno, která kromě již uskutečněného úspěšného zahájení bude mít i slavnostní derniéru 6. září.

Můžete nám výstavu přiblížit?

Výstava Romano suno je putovní výstava obecně prospěšné organizace Nová škola a představuje to nejlepší z historie literární a výtvarné soutěže Romano suno, která prostřednictvím dětských kreseb a krátkých textů v romském a českém jazyce ukazuje svět viděný očima a srdcem romských dětí a mladých dospělých. Jedná se o literární a výtvarnou soutěž pro žáky základních škol a středních škol, která letos probíhá již 16. rokem, a poskytuje dětem možnost literární či výtvarnou výpovědí přiblížit svět, v němž žijí, široké veřejnosti. Ke každému ročníku soutěže je také vydáván sborník, sestávající z výběru literárních i výtvarných příspěvků, kde jsou romské texty publikovány s českým i anglickým překladem. Je to zejména příležitost se literárně realizovat v jazyce, s jehož psanou formou se setkáváme jen minimálně, ale významný podíl mají i samostatné výtvarné práce.  Soutěžící mohou tvořit na námi daná témata, kromě pevně zadaných témat je vždy součástí také volné téma a možnost napsat příspěvek formou básně. Všechny literární i výtvarné práce prochází rukama odborné poroty.

Čím je tato výstava zajímavá a přínosná?

Již to, že letos se koná 16. ročník tohoto projektu, je důkazem jeho výjimečnosti a nadčasovosti, což dále potvrzuje i fakt, že Romano suno 2013 bylo podpořeno Úřadem vlády ČR v rámci programu „Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků pro rok 2013“. Navíc si myslím, že právě v dnešní době má takováto výstava ještě větší význam, neboť může ukázat, že děti a mladí lidé patřící k odlišným etnickým, jazykovým nebo společenským skupinám mají podobná přání a sny a jejich vnímání světa je blízké. A že oboustranná tolerance, vlídnost a nepředpojatost coby celospolečenský konsensus jsou prvotní základy, na kterých se dá budovat moderní a spokojená společnost. Tato výstava je o našem světě, jak ho vidí děti, a je jedno, mluví-li česky, romsky nebo nějakým úplně jiným jazykem.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: ava

reklama


Další články z rubriky

Strach o Fialu: „Ti v*lové“ to nacpou Babišovi. Zlý scénář vlády

13:04 Strach o Fialu: „Ti v*lové“ to nacpou Babišovi. Zlý scénář vlády

Česko by mělo mít novou vládu zanedlouho. Bývalý ministr za ODS, Ivan Langer, se však obává, zda jso…