Vystřelí Orbán a Salvini Zahradila do popředí v EU? Možné to je. Nové informace

21. 3. 2019 15:06

Maďarské vládní straně Fidesz předsedy vlády Viktora Orbána bylo pozastaveno členství v Evropské lidové straně. Podle šéfredaktora serveru Info.cz může tento krok zásadně překreslit politickou mapu v EU. Jak? Mohla by na tom vydělat např. ODS vedená v europarlamentu Janem Zahradilem.

Vystřelí Orbán a Salvini Zahradila do popředí v EU? Možné to je. Nové informace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Většina poslanců Evropské lidové strany rozhodla o dočasném pozastavení členství maďarskému vládnímu Fideszu. Pokud se Orbán rozhodne, že se svým Fideszem odejde z EPP nadobro, může to překreslit politickou mapu EU a podle Půra ji to může změnit dost podstatně, protože jeho poslanci se chovají disciplinovaně a v Evropském parlamentu ctí uzavřené dohody. Pokud bude mít v příštím volebním období kupříkladu 12 poslanců, což není nereálné, byla by to pro EPP citelná ztráta.

Anketa

Dostane se TOP 09 do příští Poslanecké sněmovny? Ať už sama, či v rámci předvolebního spojenectví?

5%
95%
hlasovalo: 11115 lidí

Pokud vezmeme v potaz, že oslabí i levicový blok, což také není nereálné vzhledem k tomu, že levicové strany v posledních letech v EU nedosahují právě nejsilnějších výsledků, poměr sil v EU to opravdu změní.

„Odchod Fideszu od lidovců by ovšem mohl být živou vodou pro konzervativní frakci (ECR), jejichž volebním lídrem a šéfem je Jan Zahradil z ODS. ECR se bude muset po volbách pravděpodobně vypořádat nejen s vypadnutím britských konzervativců, ale i s odchodem polské strany Právo a spravedlnost, jejíž vztahy s vedením frakce nebyly bez problémů. Mezi konzervativci by ovšem mohl zakotvit právě Fidesz, což by z hlediska síly a koneckonců i předvídatelnosti byla náhrada velmi solidní. Otázkou je, jak do celé hry vstoupí také italská Liga Mattea Salviniho. I ta by mohla nakonec zakotvit v ECR, což by najednou udělalo z frakce Jana Zahradila významného hráče,“ předestřel jeden z možných scénářů dalšího vývoje Půr.

Když se na to díváme touto optikou, ze strany Fidesz je bohatá nevěsta, kterou si budou chtít členové EPP přece jen nějak udržet a konzervativci s Janem Zahradilem ji budou chtít získat na svou stranu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rány pěstí, krev. Poslance Feriho na Moravě napadli

18:50 Rány pěstí, krev. Poslance Feriho na Moravě napadli

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se na svém twitterovém profilu svěřil se svým výletem na Moravu, který …