Výzva TOP 09 občanům: Kdo z vás viděl v roce 1989 Zemana na Národní třídě?

12.11.2015 22:45

Kritici prezidenta Miloše Zemana se s blížícím výročím 17. listopadu vracejí k tomu, zda se Zeman v roce 1989 skutečně zúčastnil studentského protestu na Národní třídě, který spustil sametovou revoluci, jak to prezident tvrdí. Pochybnosti o jeho účasti se objevily poté, co loni prohlásil, že na Národní třídě se neodehrál žádný masakr. Dnes na ně znovu upozornila opoziční TOP 09.

Výzva TOP 09 občanům: Kdo z vás viděl v roce 1989 Zemana na Národní třídě?
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman na náměstí v Lanškrouně

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček tvrdí, že jde o tradiční podzimní kampaň proti prezidentovi. Historik Pavel Žáček, který se událostem 17. listopadu 1989 podrobně věnoval, řekl ČTK, že podle něj by svědci o Zemanově přítomnosti měli promluvit.

"Řekl bych, že každý tam šel v nějaké skupině kamarádů či blízkých osob, které by měly vydat své svědectví," uvedl bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Žáček. Historik je také autorem rozsáhlé publikace o práci parlamentní komise, která vyšetřovala zásah proti účastníkům demonstrace. Připomněl, že průběh zásahu se několikrát vyšetřoval, ale vyčerpávající seznam účastníků protestu nelze sestavit.

Lidské vzpomínky jsou ryze individuální

Zemanovu účast v protestním pochodu z Albertova a následné zapojení do protestu na Národní třídě loni někteří pamětníci událostí zpochybnili. Zeman v loňské debatě k 25. výročí sametové revoluce prohlásil, že na Národní třídě se neodehrál žádný masakr, nýbrž to byla jen jedna z x demonstrací. Advokát Milan Hulík, který se podílel na vyšetřování, tehdy řekl, že Zeman na Národní třídě na 99 procent nebyl. Žádná z komisí, v nichž působil, se prý nesetkala se jménem Miloš Zeman. Zemanovu přítomnost na Národní třídě zpochybnil také tehdejší senátor, dnes ministr pro lidská práva, Jiří Dienstsbier (ČSSD). "Nevím, byl-li tam Zeman. Podle nesmyslů, které dnes vykládá, tak tam asi nemohl být," komentoval před rokem výrok prezidenta pro server Lidovky.cz.

Žáček upozorňuje na to, že lidské vzpomínky jsou ryze individuální, přestože se týkají klíčové události dějin. "Kdo byl pouze na Albertově, pamatuje si davy studentů, kdo byl na Vyšehradě tak svíčky, kdo na nábřeží desetitisícový dav, kdo na Národní - ten masakr," míní Žáček. "Byl jsem na místě s osobou, které se počáteční chvíle na Národní zdály nudné, a tak odešla," vybavil si.

Na případné svědky Zemanovy přítomnosti se dnes obrátila TOP 09. Strana odstartovala na sociálních sítích soutěž, v níž vybízí veřejnost, aby pátrala po důkazech, že prezident v davu demonstrantů byl. "Věříme, že se důkaz či svědek najde, protože pan prezident několikrát zopakoval, že na demonstraci proti režimu 17. listopadu 1989 byl. Pro Českou republiku by takový dokument měl jistě historickou hodnotu," řekla ČTK mluvčí strany Martina Macková. Cenou pro vítěze soutěže je čtvrtstoletí staré historické vydání knihy Budování státu od Ferdinanda Peroutky, dodala Macková.

Škoda, že Zeman nemá víc smyslu pro humor

Prezidentův mluvčí sdělil ČTK, že akce TOP 09 je součástí kampaně proti prezidentovi. "Do 'soutěže' TOP 09 se opravdu zapojovat nebudeme. Jsme ale rádi, že se tato strana konečně otevřeně přihlásila k tradiční podzimní antizemanovské kampani. Loni byla ještě poněkud skrytá," napsal Ovčáček v textové zprávě. K dotazu ČTK na účast prezidenta na protestní akci 17. listopadu 1989 se hradní mluvčí nevyjádřil. Už dříve ale odmítl, že Zeman o své přítomnosti lhal.

Macková podotkla, že postoj Hradu TOP 09 mrzí. "Je velká škoda, že pan prezident nemá tolik nadhledu a smyslu pro humor, aby se naší soutěže sám zúčastnil," uvedla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…