Výzva expohlavára CIA k zabití Vladimira Putina: Zde je dohra

7. 8. 2014 10:02

Vladimir Putin pomáhal USA vždy, když to bylo jen trochu možné. Podporoval války proti terorismu, uzavřel s Obamou dohodu o omezení zbrojení, vytrhl Američanům trn z paty v Sýrii. Přesto je dnes prezentován jako zloduch, který si zaslouží odstřelit, k čemuž se v USA vyzývá už i veřejně v novinách. Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf se zamýšlí nad tím, co kdysi nejvzdělanější národ na světě vede k takovému chování.

Výzva expohlavára CIA k zabití Vladimira Putina: Zde je dohra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloslav Ransdorf
reklama

Ransdorf zavzpomínal, jak se kdysi ve své vědecké kariéře zabýval americkou revolucí v osmnáctém století. Američané v té době prý byli nejgramotněkším národem na světě a zásadní knihu Common Sense od Thomase Paina tehdy přečetl každý sedmý obyvatel. Proto také příprava ústavy, která platí od roku 1787 dodnes, probíhala za bohaté a důkladné veřejné diskuze. „Amerika byla po celou dobu, kdy lákala přistěhovalce z Evropy, silná tím, že tu byl prostor pro alternativy,“ píše Ransdorf. Jenže teď už je to podle něj jinak.

Nesouhlasíte s článkem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.) Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové či Džamily Stehlíkové.

Jako příklad současné debaty v USA uvádí výrok bývalého zaměstnance CIA, který vyzývá, aby byl Putin odstraněn za každou cenu, třeba i zavražděním. Ransdorf k tomu připomíná, že v USA mají bohaté zkušenosti s tímto způsobem odstraňování prezidentů vlastních - celkem byli ve funkci zavražděni čtyři, u pěti dalších se pokus vraždy nepovedl.

Celý Ransdorfův komentář ZDE.

Podle Ransdorfa je otázkou, proč Američanům tolik vadí zrovna Putin, který podpořil USA po útoku na Světové obchodní centrum, pomáhal v boji s terorismem, podepsal s Obamou dohodu o snížení počtu zbraní hromadného ničení,a pomáhá USA řešit krize v Sýrii nebo v Afghánistánu.

Odpověď je podle něj taková, že Putin staví Rusko na nohy, čímž narušuje světovou dominanci USA. Ty se nyní snaží využít svých silných stránek (například energetické soběstačnosti či vlivu na finančních trzích), aby jej oslabily, protože samy mají množství vnitřních problémů.

Američané podle něj vyvolali ukrajinskou krizi se dvěma cíli - poškodit Rusko zatažením do konfliktu a zároveň zdisciplinovat své evropské spojence. Ransdorf připomíná, že se tím snaží znemožnit projekt Vladimira Putina, který na začátku roku nabízel Evropské unii „jednotný ekonomický a humanitární prostor od Lisabonu po Vladivostok“.

Američané si podle Ransdorfa již vypracovali určitý „mustr“, jak provést převrat a oslabit vybranou zemi. Nyní se zdá, že se pokusí jej uplatnit na Rusko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…