„Projekt ,Výtvarníci v československých legiích' je první vlastní výukový materiál vytvořený pro děti z našich škol, který je však zároveň použitelný i ve školách v Česku pro výuku českého jazyka, dějepisu a zeměpisu. V našich podmínkách bychom zároveň chtěli propojit českou historii s dějinami země, kde naše školy působí. A pro to jsou legionáři, kteří se zasloužili o vznik Československa, ideální. Formovali se v USA, Francii, Itálii, Rusku,“ podotkla Lucie Slavíková – Boucher. A jakou mají první učební texty pro malé Čechy žijící v cizině podobu?
Historie legionářských umělců
Autoři textů se zaměřili na umělce z řad československých legionářů. „Je to snáze uchopitelné a materiály jsou dobře využitelné i pro mladší děti. Ty budou moci výukové listy použít i při výtvarné výchově. Zároveň jde o multikulturní pohled na toto téma,“ sdělila Slavíková – Boucher. Autoři výukových listů vybrali deset jmen, mezi nimi například uznávaného malíře Františka Kupku, který pobýval převážnou část života ve Francii, nebo sochaře Františka Mičku, jenž se po roce 1922 usadil v USA, kde mimo jiné spolupracoval na vytvoření monumentálního sousoší čtyř amerických prezidentů v Mount Rushmore. Hledání informací o některých z nich ale připomínalo detektivní práci.
„Zrovna o Františku Mičkovi se toho moc neví. Například v Chicagské univerzitní knihovně jsme narazili na jeho korespondenci s ministerstvem zahraničních věcí, kde se ohrazuje proti své výpovědi ze zastupitelského úřadu ve Washingtonu ve dvacátých letech. Také příběh malíře Oskara Brázdy je zajímavý. Studoval v Itálii, kde se oženil se švédskou šlechtičnou Amélií Posse. Odstěhovala se s ním do Československa, kde koupili zámek Líčkov. Amélie se aktivně zajímala a zapojovala do tehdejšího politického a kulturního dění, díky ní zámek Líčkov navštěvovaly významné osobnosti jako T. G. Masaryk a Edvard Beneš. Po její smrti se Oskar Brázda podruhé oženil, jeho manželka, paní Marie Brázdová, nám poskytla mnoho zajímavých informací pro vytvoření výukového materiál o tomto umělci. Stále žije na zámku Líčkov, kde vytvořila Galerii Oskara Brázdy.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský