Vznikla učebnice o českých legionářích. Příběhy hrdinů podpořil i Chládek

09.02.2014 13:12 | Zprávy

Příběhy některých umělců z řad československých legionářů. Jako vlastní učební texty je připravují pedagogové, kteří učí české děti v zahraničí rodnému jazyku. ParlamentnímListům.cz to sdělila předsedkyně sdružení Česká škola bez hranic Lucie Slavíková – Boucher. Ta chce pro své školy dosáhnout na systémové peníze ze státního rozpočtu, což někteří politici podporují.

Vznikla učebnice o českých legionářích. Příběhy hrdinů podpořil i Chládek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

„Projekt ,Výtvarníci v československých legiích' je první vlastní výukový materiál vytvořený pro děti z našich škol, který je však zároveň použitelný i ve školách v Česku pro výuku českého jazyka, dějepisu a zeměpisu. V našich podmínkách bychom zároveň chtěli propojit českou historii s dějinami země, kde naše školy působí. A pro to jsou legionáři, kteří se zasloužili o vznik Československa, ideální. Formovali se v USA, Francii, Itálii, Rusku,“ podotkla Lucie Slavíková – Boucher. A jakou mají první učební texty pro malé Čechy žijící v cizině podobu?

Historie legionářských umělců

Autoři textů se zaměřili na umělce z řad československých legionářů. „Je to snáze uchopitelné a materiály jsou dobře využitelné i pro mladší děti. Ty budou moci výukové listy použít i při výtvarné výchově. Zároveň jde o multikulturní pohled na toto téma,“ sdělila Slavíková – Boucher. Autoři výukových listů vybrali deset jmen, mezi nimi například uznávaného malíře Františka Kupku, který pobýval převážnou část života ve Francii, nebo sochaře Františka Mičku, jenž se po roce 1922 usadil v USA, kde mimo jiné spolupracoval na vytvoření monumentálního sousoší čtyř amerických prezidentů v Mount Rushmore. Hledání informací o některých z nich ale připomínalo detektivní práci.

„Zrovna o Františku Mičkovi se toho moc neví. Například v Chicagské univerzitní knihovně jsme narazili na jeho korespondenci s ministerstvem zahraničních věcí, kde se ohrazuje proti své výpovědi ze zastupitelského úřadu ve Washingtonu ve dvacátých letech. Také příběh malíře Oskara Brázdy je zajímavý. Studoval v Itálii, kde se oženil se švédskou šlechtičnou Amélií Posse. Odstěhovala se s ním do Československa, kde koupili zámek Líčkov. Amélie se aktivně zajímala a zapojovala do tehdejšího politického a kulturního dění, díky ní zámek Líčkov navštěvovaly významné osobnosti jako T. G. Masaryk a Edvard Beneš. Po její smrti se Oskar Brázda podruhé oženil, jeho manželka, paní Marie Brázdová, nám poskytla mnoho zajímavých informací pro vytvoření výukového materiál o tomto umělci. Stále žije na zámku Líčkov, kde vytvořila Galerii Oskara Brázdy.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak to vysvětlíte?

Nejenže musíme na bydlení šetřit nejdéle v celé Evropě, ale dokonce si ČR za loňský rok v mezinárodním porovnání o příčku pohoršila, čímž spadla úplně na dno. Uznáváte, že jde o vaše naprosté selhání, že místo toho, abychom si polepšili je to přesně naopak? Kdy se už konečně začnete intenzivně zaob...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jste úspěšní. A to ne díky Západu a neziskovkám.“ Trumpova slova, která se tu nehodí

11:50 „Jste úspěšní. A to ne díky Západu a neziskovkám.“ Trumpova slova, která se tu nehodí

47. prezident USA v rámci své cesty po Blízkém východě zavítal i do Saúdské Arábie. V Rijádu pronesl…