Vzpomínáte? Před pěti lety nastoupila Nečasova vláda

12.07.2015 9:14

Koaliční vládu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (později LIDEM) vedenou premiérem Petrem Nečasem (ODS) jmenoval před pěti lety, 13. července 2010, prezident Václav Klaus. Kabinet měl jednu z nejnižších důvěr veřejnosti a nemálo kritiků.

Vzpomínáte? Před pěti lety nastoupila Nečasova vláda
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John

Příčinou byly nejen aféry a koaliční spory, ale i fakt, že vláda zemi vedla v době ekonomické krize a musela přijímat řadu úsporných, tedy nepopulárních opatření. U moci Nečas vydržel tři roky.

Za předčasným koncem kabinetu ale nakonec nestálo ani několik pokusů opozice o vyslovení nedůvěry, ani neshody mezi koaličními partnery, ale aféra ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové). Předseda vlády na svoji funkci rezignoval 17. června 2013, a tím skončil i jeho kabinet. Nečas byl v kauze obviněn z údajného uplácení ve věci "trafik" pro exposlance.

Po pádu Nečasova kabinetu jmenoval prezident Miloš Zeman dočasnou úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, která však nezískala důvěru Sněmovny. Poté, co poslanci schválili rozpuštění Sněmovny, Zeman vyhlásil předčasné volby, z nichž vzešel kabinet současný v čele s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…