Vzpoura? Z armády USA zní: Jak můžeme čekat, že se s námi ještě někdo spojí? Jde o Kurdy

19. 10. 2019 10:29

Značná část velitelů americké armády a představitelů resortu obrany je frustrována z Trumpova postoje ke konfliktu v severní Sýrii mezi tureckými jednotkami a syrskými Kurdy. Kurdové podle nich výrazně pomáhali Američanům v boji proti Islámskému státu – a Spojené státy by je nyní měly vojensky podpořit. Stažení amerických jednotek chápou jako zradu svých spojenců a obávají se, že jim v oblasti už nikdy nebudou místní důvěřovat.

Vzpoura? Z armády USA zní: Jak můžeme čekat, že se s námi ještě někdo spojí? Jde o Kurdy
Foto: Markéta Kutilová
Popisek: Snímky zachycují kurdské bojovníky na hranici s Islámským státem.

Donald Trump před několika týdny rozhodl o stažení amerických jednotek z oblasti severní Sýrie a týden na to zahájil turecký prezident Erdogan ofenzívu. Podle amerických vojenských a obranných činitelů, nasazeným v oblasti, dal Trump stažením jednotek Turkům zelenou k zahájení vojenského konfliktu.

Anketa

Je ,,nenávist na internetu" tak velké nebezpečí, jak popisují Pavel Rychetský a Anna Šabatová?

16%
84%
hlasovalo: 17406 lidí

Nyní požadují, aby se americká armáda do konfliktu zapojila na straně Kurdů, kteří dlouhodobě válčili po boku Američanů proti Islámskému státu. „Veřejné odsouzení a ekonomické sankce nestačí, Kurdové bojují o přežití,“ řekl americké televizi CNN jeden z armádních představitelů s tím, že Turci podle něj hodlají provést genocidu Kurdů.

Další vyjádřili lítost nad situací a řekli, že se stydí za jednání své země. Kroky americké administrativy jim prý mohou dlouhodobě uškodit a potenciální partneři v oblasti jim už nikdy nemusí důvěřovat. „Jak můžeme očekávat, že se s námi někdo ještě spojí?“ řekl nejmenovaný člen americké armády. „Udělali všechno, co jsme od nich požadovali,“ pokračoval. „To pro nás opravdu není dobré,“ myslí si spolu s mnoha dalšími armádními představiteli

Samotní Kurdové také chápou stažení Amerických jednotek jako zradu. Turecká armáda již obsadila první města v oblasti a podle plánu se chystá v severní Sýrii vytvořit tzv. bezpečnou zónu, kam hodlá přesídlit miliony syrských uprchlíků přebývajících v Turecku. Syrská armáda chápe tureckou operaci jako narušení celistvosti území a do oblasti již také vyslala své vojenské síly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…