Vzpoura v ČSSD. Vede ji Jaroslav Foldyna

11.04.2016 21:00

Komunisté již dlouhou dobu volají po zdanění církevních restitucí. Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dosud k ničemu podobnému nechystala, ale ministr financí, majitel Agrofertu a šéf ANO Andrej Babiš se nedávno k návrhu komunistů postavil vstřícně, když ve vládě počalo narůstat napětí. A zdá se, že může počítat s podporou té části sociální demokracie, kterou reprezentuje Jaroslav Foldyna.

Vzpoura v ČSSD. Vede ji Jaroslav Foldyna
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Jaroslav Foldyna na mítinku v Lounech

Koaliční strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL se neshodly na tom, jak se postavit ke komunistickému návrhu na zdanění finančních náhrad z církevních restitucí. Legislativní rada vlády v čele s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD) chtěla podle všeho vydat negativní stanovisko. A zdá se, že v nejsilnější vládní straně vypukne o miliardy pro církve spor. Lídr ČSSD v krajských volbách v Ústeckém kraji totiž vydal jasné prohlášení.

„Sociální demokraté Ústeckého kraje na svém jednání přijali jednoznačné usnesení. Sociální demokracie souhlasí se zdaněním církevních restitucí a vyzývá všechny poslance zvolené za ČSSD v parlamentu, aby tento postoj a tento princip respektovali," prohlásil na videu zveřejněném na sociální síti Facebook Jaroslav Foldyna.

ČSSD sice před volbami v roce 2013 slibovala, že s církevními restitucemi něco udělají, ale po volbách uzavřeli koalici s lidovci. A ti jsou důrazně proti změnám v církevních restitucích. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve vládě hlasoval pro zdanění finančních náhrad, ale premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) mu připomněl, že bez souhlasu koaličních partnerů nemůže ANO hlasovat pro komunistický návrh. Mohlo by to znamenat faktický konec koalice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

12:24 Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

Schůzka kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského s prezidentem Milošem Zemanem trvala asi 40 …