Wollnerovci z ČT zatopili Zemanovi: Trestní oznámení kvůli milionům

16.04.2019 8:11

Reportéři České televize, pořad Marka Wollnera, se ve svém nejnovějším vydání zaměřili na hradního kancléře Vratislava Mynáře, jenž podle všeho vybudoval ve vsi Osvětimany načerno asi hektarový rybník. Z něj pak zasněžuje svou sjezdovku. A co víc, penzion, který v Osvětimanech provozuje, měl postavit díky milionům z veřejných peněz.

Wollnerovci z ČT zatopili Zemanovi: Trestní oznámení kvůli milionům
Foto: Jaroslav Hodík
Popisek: Marek Wollner, dramaturg a moderátor Reportérů ČT
reklama

V roce 2007 měly putovat z dotací ministerstva školství finanční prostředky na rekonstrukci fotbalového  stadionu, o rok později pak na ubytovnu pro sportovce. „Celkem jde o dotace ve výši 32 milionů korun. Více než polovina z nich přitom šla na penzion, který zde Mynář v současnosti provozuje. Teď hrozí vrácení minimálně části dotací. Podezření kolem projektů je hned několik. Na porušení dotačních podmínek či zamlčení důležitých informací,“ konstatoval reportér Vojtěch Srnka. 

Anketa

Prospívá Vratislav Mynář prezidentu Zemanovi?

20%
80%
hlasovalo: 2232 lidí

Společně s Adélou Paclíkovou monitoruje vznik spolku Chřibák, jehož cílem bylo zajistit bezpečný provoz sportovního areálu, jejž provozuje právě Mynář. Ten byl i v čele spolku. Při výstavbě zdejšího areálu Mynářovi zásadně pomohly veřejné dotace. První z nich získal již zmiňovaný spolek Chřibák, a to na výstavbu turistické ubytovny. Ve stejném roce, v jakém byl založen, mu ji přiklepli poslanci během takzvaného porcování medvěda. Dotaci vyřizovalo ministerstvo školství. A byla určena výhradně pro spolky a pro obce.

Hrubá stavba ubytovny měla stát celkem 17 milionů korun. Spolek Chřibák ji postavil hned vedle už zmíněného lyžařského areálu Vratislava Mynáře. Na pozemku, který mu patří. Stavební povolení za spolek Chřibák pak vyřizoval sám Mynář. V době, kdy ministerstvo spolku Chřibák dotaci na ubytovnu pro sportovce definitivně přidělilo, začal se chystat další projekt. Druhá, tentokrát evropská dotace pocházela z regionálního operačního programu a týkala se té samé budovy. Jenže už nebyla určena na ubytovnu pro sportovce, ale na tříhvězdičkový penzion s wellness centrem. O dotaci pak nežádal spolek Chřibák, ale firma Clever Management. Ta patří přímo Vratislavu Mynářovi.

„Nenašel se žádný investor, který by pokračoval v tomhle projektu, a stál jsem před rozhodnutím, které jsem vyřešil tím, že jsem požádal svého společníka a kamaráda, zda bychom naše soukromé prostředky neinvestovali do tohodle projektu a nedotáhli ho do zdárného konce. Kolega souhlasil, založili jsme soukromou společnost, nainvestovali naše soukromé peníze, hrubou stavbu ubytovny jsme předělali na penzion,“ popsal stavbu před pár měsíci Mynář. O penězích z evropských fondů nemluvil. 

Reportéři si následně všimli toho, že při čerpání dotací došlo k porušení hned několika pravidel. Mimo jiné toho, že se spolek zavázal, že ubytovnu po dobu 10 let dále nepronajme. Jenže spolek Chřibák budovu ubytovny pronajal dál. Smlouvu o pronájmu uzavřel jen několik měsíců po vyčerpání dotace od ministerstva školství. A to s již zmíněnou Mynářovou firmou Clever Management. Předseda spolku Chřibák Otakar Berka se však k celé věci vyjadřovat nechtěl. 

Reportáž najdete ZDE.

Spolku Chřibák teď hrozí, že dotaci 13 milionů bude muset vrátit. A bez problému není ani druhá, šestimilionová evropská dotace, o kterou žádala firma Clever Management Vratislava Mynáře. Ta totiž v žádosti zamlčela, že na stejnou budovu už jedna dotace vyplacena byla. Proč firma Vratislava Mynáře v žádosti o evropskou dotaci zamlčela, že už jednu poskytlo ministerstvo školství, se reportéři chtěli zeptat přímo hradního kancléře. Ten však žádost odmítl. 

Spolek Chřibák, za který Mynář vystupoval, postavil v Osvětimanech z dotačních peněz ještě další projekty. Konkrétně šlo o rekonstrukci zdejšího fotbalového stadionu, výstavbu fotbalových kabin a také víceúčelového hřiště. To se nachází u Mynářova penzionu, který ho nabízí svým hostům. Také tento projekt nebyl úplně v pořádku, 13 milionů korun totiž dostal Chřibák na základě stavebního povolení, které bylo v rozporu s územním plánem. Na oba projekty získal spolek stavební povolení. Jenže na tyto kabiny ještě v době, kdy to územní plán neumožňoval.

Závěrem reportáže pak vystoupil právník Transparency International Petr Leyer, jenž zkonstatoval, že ve všech krocích vidí jistou účelovost, jak vlastně dosáhnout co největšího zisku pro soukromé subjekty na úkor veřejných prostředků. „Takže z mého pohledu by se tím komplexně měl prostě nějaký orgán činný v trestním řízení zabývat,“ uvedl Leyer. Transparency International následně na svém facebooku uvedla, že na hradního kancléře Vratislava Mynáře podá trestní oznámení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…