Z Libanonu zní ohledně zmizelých Čechů jen hrozivé ticho

21.07.2015 13:11

Kvůli pěti Čechům, kteří zmizeli v Libanonu, dosud stát nikdo nekontaktoval. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle něj není jisté, jestli jsou Češi ještě v Libanonu. Ministr zároveň varoval, že počet případů pohřešování Čechů v cizině může růst. Rizika ve světě jsou podle něj větší než kdy dřív.

Z Libanonu zní ohledně zmizelých Čechů jen hrozivé ticho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Pětice Čechů se pohřešuje od sobotního rána. „Nikdo nás nekontaktoval, ani nemáme žádné informace o jejich pohybu nebo o tom, kde se v této chvíli nacházejí,“ oznámil Zaorálek. Dodal, že s jistotou neví ani to, že pohřešovaní Češi nepřekročili hranice země. Informace o pátrací akci má ministerstvo od libanonských partnerů.

Stropnický mluví o únosu, podle Zaorálka se vyšetřují i jiné varianty

Ministr odmítl zveřejnit identitu pohřešovaných, aby neohrozil jejich bezpečnost. „Jakákoliv informace, kterou bych mohl poskytnout nebo rozvíjet nějakou spekulaci, by mohla ohrozit jejich bezpečnost,“ vysvětlil Zaorálek. Únos podle něj není jedinou variantou, která se vyšetřuje.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přitom dnes zmizení pětice právě za únos označil. „Únos Čechů v Libanonu je určitě vážná věc. Ti, kteří by jim měli pomoci, dělají maximum. Ti, kteří o tom mluví, by měli sdělovat minimum. V opačném případě dosáhnou jediného: ohrozí výsledek akce,“ reagoval na Twitteru na zpravodajství o případu.

Ministr zahraničí varuje: Svět je nyní nebezpečnější, než býval

Zaorálek v souvislosti s tímto případem dnes varoval české občany, kteří v létě míří do zahraničí, aby zvláště v rizikovějších oblastech byli obezřetní. „Je jednoznačné, že (svět) je nyní nebezpečnější, než byl. Že ta rizika jsou větší než kdykoli dříve,“ upozornil ministr.

Ti, kdo míří do rizikovějších oblastí, mají podle něj dobře cestu zvážit a sehnat si dostatek informací. „Mám nepříjemný pocit, že množství těch případů (pohřešování Čechů v cizině) může růst,“ uvedl Zaorálek. Mnozí Češi mají podle něj pocit, že se jim nemůže nic stát, což označil za iluzi. „Ukazuje se, že i pro naše občany dnes je situace mnohdy komplikovaná a nebezpečná a že nejsme žádnou výjimkou,“ poznamenal.

Zaorálek bude večer informovat Sobotku

Kvůli zmizení Čechů v Libanonu se dnes večer sejde Výbor pro zpravodajskou činnost, stálý orgán Bezpečnostní rady státu, na němž bude Zaorálek o dnešním jednání krizového štábu informovat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Samotný krizový štáb se znovu sejde v pátek.

Libanonská policie nalezla taxi pohřešovaných a jejich osobní věci v údolí Bikáa u syrských hranic. Podle libanonského tisku a vyšetřovatelů byli nejspíš uneseni a případ dávají do souvislosti s Alím Fajádem, který byl loni v dubnu spolu se dvěma muži v Praze zatčen a čeká, zda bude vyhoštěn do USA.

Českou skupinu tvořili dva novináři z regionální televize, kteří do Libanonu údajně jeli točit reportáž o uprchlících na libanonsko-syrské hranici, tlumočník a Fajádův advokát, který podle jeho právní kanceláře navštívil Libanon kvůli případu svého klienta. Pátý zmizelý Čech je podle libanonských médií vysoce postavený bezpečnostní činitel. Podle českého tisku muž v minulosti sloužil jako armádní zpravodajec a má zkušenosti z Afghánistánu. Do Libanonu ale podle advokátní kanceláře cestoval jako bezpečnostní poradce skupiny.

Spolu s nimi zmizel i Saíb Munír Taán, bratr Fajáda, který byl v Česku zadržen kvůli podezření z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Kvůli tomuto spojení libanonská média tvrdí, že cílem únosu může být snaha získat svobodu pro Fajáda. Jeho právník i zástupci rodiny to ale odmítli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lhář! Daně, naše daně! Konec vlády jedné straky! Minář se svým zástupcem křičeli na Václaváku

19:13 Lhář! Daně, naše daně! Konec vlády jedné straky! Minář se svým zástupcem křičeli na Václaváku

Spolek Milion chvilek pro demokracii odstartoval v úterý večer na Václavském náměstí sérii protestů …