Z Německa se stala přistěhovalecká země. Aktuální statistiky hovoří jasnou řečí

20.04.2018 21:19

Magazín Spiegel konstatuje, že přistěhovalci mění tvář Německa a jejich počet se bude i v budoucnu zvyšovat. V některých oblastech země již nyní tvoří lidé s přistěhovaleckými kořeny více než třetinu populace.

Z Německa se stala přistěhovalecká země. Aktuální statistiky hovoří jasnou řečí
Foto: Vít Hassan
Popisek: Mešita a hřbitov v Berlíně
reklama

Podle oficiálních statistik téměř 25% narozených předloni v Německu mělo matku cizinku. „Ženy zejména z Blízkého východu a Afriky se významnou měrou podílejí na zvyšování porodnosti. Již nyní má přibližně dvacet procent lidí v Německu přistěhovalecké kořeny a je zjevné, že se stalo přistěhovaleckou zemí, která se v důsledku toho rychle mění. Stále více lidí se ptá, jak bude jejich země vypadat za deset, dvacet či třicet let,“ uvádí magazín.

Kritici liberální přistěhovalecké politiky Angely Merkelové se obávají, že v Německu budou i nadále moci požádat o azyl úplně všichni a neexistuje žádná snaha přivádět do země především vysoce kvalifikované pracovníky. Mnozí se obávají, že trend, kdy i odmítnutí žadatelé o azyl v Německu zůstávají, bude nadále pokračovat. „V důsledku migrační krize přišlo do země 1,4 milionů přistěhovalců a podle odhadů v Německu nyní žije přibližně pět milionů muslimů,“ shrnuje Spiegel.

Snahy o vybudování multikulturní společnosti s sebou přinášejí celou řadu výzev. Přistěhovalci se často velmi těžko integrují a mnozí z nich ani po několika letech v zemi nehovoří německy. Úřady, lékaři či policie s nimi potom mohou komunikovat jen obtížně a snižuje se tak i jejich šance uplatnit se na pracovním trhu. Vše začíná už v mateřských a na základních školách, kde spousta žáků nemá němčinu jako mateřský jazyk a nepoužívá ji ani doma.

Jak ukazuje graf magazínu Spiegel, na základních školách v Berlíně přes 40% žáků s rodiči hovoří buď jen zřídka či dokonce vůbec německy. Přibližně stejná situace panuje také v Brémách, o něco příznivější je potom situace například v Hamburgu. Data byla získána ve školách při registraci žáků na základě rozhovorů s rodiči. Nemusí být sice úplně přesná, ale jsou v každém případě důvodem pro zamyšlení německých úřadů.

Spiegel připouští, že hlavní argument pro migraci, tedy získání vysoce kvalifikovaných pracovníků ze Sýrie a dalších zemí Blízkého východu, se neukázal jako reálný. Německým úřadům se nepodařilo získat většinu veřejnosti pro svůj multikulturní experiment také z důvodu zvýšené kriminality, která je minimálně v oblasti sexuálně motivovaných útoků připisována především mladým muslimům.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…