Z tiskovky socdem: Nebýt ČSSD, zaměstnanci státu od příštího roku půjdou platově dolů

21.09.2021 15:20

Martin Stropnický a Jana Maláčová dnes na tiskové konferenci představili témata, která se týkají pracovních podmínek. Hovořilo se platech státních i soukromých zaměstnanců, krizovém ošetřovném a také o akci Férová práce, a to konkrétně o letecké společnosti Ryanair, která se prý ke svým zaměstnancům chová problematicky.

Z tiskovky socdem: Nebýt ČSSD, zaměstnanci státu od příštího roku půjdou platově dolů
Foto: repro Facebook, BR
Popisek: Ministryně Jana Maláčová a Matěj Stropnický

„Jak víte, hnutí ANO, zejména paní Schillerová navrhovali, aby se státním zaměstnancům platy zmrazily, což fakticky znamená, že si zaměstnanci kvůli zvýšené inflaci pohorší, a to je pro nás nepřijatelné. My od začátku jasně říkáme, že chceme přidat všem tři tisíce,“ uvedla ministryně Maláčová s tím, že jim jde zejména o nízkopříjmové zaměstnance jako jsou ošetřovatelky, pečovatelky v sociálních službách, uklízečky, kuchaři, školníci, ale také policisté či hasiči. 
 
 
Podle ministryně se ukazuje, že tlak sociální demokracie funguje. „Nebýt ČSSD, tak zaměstnanci státu od příštího roku půjdou platově dolů, protože by si koupili za ty samé peníze mnohem méně věcí,“ dodala Maláčová. 
 

Anketa

Co chcete od příští vlády nejvíc?

hlasovalo: 27490 lidí
 
Nejlepším způsobem, jak pomoci pracujícím v soukromém sektoru, je podle sociálních demokratů nárůst minimální mzdy. Ta by se měla zvýšit na 18 tisíc korun. „18 tisíc minimální mzda znamená, že si nejvíce, a to v řádu tisíců, polepší prodavačky, řidiči, skladníci a dělníci,“ vysvětlila Maláčová s tím, že předloží na vládu návrh na růst minimální mzdy od 1.ledna. „Nevidím důvod k tomu, aby se to odkládalo,“ dodala. 
 
V pondělí vládě také předloží návrh na krizové ošetřovné. „Předesílám, že my nechceme zavírat školy, ale podle slov pana ministra zdravotnictví může docházet k lokálním uzávěrám školy. Standardní ošetřovné se týká devíti kalendářních dnů, pokud je ale karanténa pro děti 14 dní a dnes už rodiče nemají žádnou dovolenou, tak to znamená, že rodiče jsou pak 5 dní bez výplaty,“ varuje Maláčová.  
 
Matěj Stropnický na závěr tiskové konference hovořil k letecké společnosti Ryanair, s jejímž předsedou odborové organizace měli dnes setkání. Ti se ozvali na základě akce Férová práce, protože se prý problematicky chovají ke svým zaměstnancům.
 
 
„Mají připravenou petici, kterou chtějí předat svému managementu, která se týká pracovních podmínek, kde velmi často dochází ke krácení na mzdách. Celkově podmínky zaměstnanců jsou alarmující. Společnost především nekomunikuje s odborovou organizací, dokonce ani se státním úřadem Inspekce práce,“ varuje Stropnický. 
 
Následně vyzvali společnost Ryanair, aby umožnila řádnou kontrolu inspektorátu práce pracovních podmínek, která se o to pokouší od letošního jara.
 
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslední pravicová vláda? Zdraží, mnozí si to dovolit nemůžou. Přijdou exekuce. Na Babiše budeme vzpomínat, bojí se psychiatr

10:06 Poslední pravicová vláda? Zdraží, mnozí si to dovolit nemůžou. Přijdou exekuce. Na Babiše budeme vzpomínat, bojí se psychiatr

Psychiatr Tomáš Rektor cítí, že bude zle. Má obavy, že bude tak zle, že lid ještě bude vzpomínat na …