Za Mosteckou uhelnou může i Benešová, tvrdí Nečas. ČSSD se brání

18.11.2011 22:37

Celý rok trvalo kabinetu Petra Nečase, než se rozhodl přihlásit se o 12 miliard vyvedených z Mostecké uhelné společnosti. Stačilo přitom zapojit se do trestního řízení vedeného švýcarskou stranou a prohlásit se za poškozený stát. Možnost jednoduše se zapojit do řízení dnes již vyprchala. Vláda proto zvažuje, zda se zapojit do komplikovanějšího a nákladnějšího civilního řízení, či zda požádat o zpětné zařazení do řízení trestního. Otázkou přitom stále zůstává, proč se vláda o peníze nepřihlásila již před rokem.

Za Mosteckou uhelnou může i Benešová, tvrdí Nečas. ČSSD se brání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Rusnokovy vlády Marie Benešová
reklama

Vicepremiérka a předsedkyně vládního protikorupčního výboru Karolína Peake (VV) to svádí na liknavost a nedbalost některých resortů. „Liknavost byla dána strachem z toho, co by se dalo vyčíst z těch švýcarských spisů," oponoval jí v dnešních Událostech, komentářích ČT místopředseda ČSSD Jeroným Tejc. Ten míní, že do kauzy mohli být zapleteni také vládní úředníci, kteří se teď obávají svých kostlivců ve skříni.

Nečas: Může za to Benešová

Podle dnešních slov Petra Nečase by to však měli být spíše funkcionáři ČSSD, kteří by se měli obávat. V době, kdy došlo k pozastavení českého vyšetřování, totiž nejvyšší státní zastupitelství vedla současná místopředsedkyně socialistů Marie Benešová. Ta to podle něj udělala právě ze strachu, že by řízení mohlo postihnout vlivné členy ČSSD.

Vše k tématu Mostecká uhelná ZDE
Nečas: Jak postupovat u Mostecké uhelné se rozhodne za tři týdny

Sobotka: Vládní průtahy v kauze MUS nelze pochopit. Žádáme vysvětlení
Peake: Kauza MUS. Místo střely do prázdné branky nás čeká rohový kop

„Pokud se ukáže provinění i bývalých členů ČSSD, ať jsou potrestáni," připustil Tejc. Premiér se však podle něj svými slovy pouze snaží zahladit obrovský skandálu, který z důvodu neochoty přihlásit se o peníze padá na jeh vládu. Tejc uvedl, že je „logicky nemožné," aby se Benešová chovala jako Renata Vesecká, která v rámci osobních zájmů pozastavovala soudní řízení. „Benešové jsem se ptal, razantně to odmítá," dodal Tejc.

Zlatí Švýcaři

Poslanec zároveň označil za smutné, že se vyšetřování české kauzy rozhýbe až ve chvíli, kdy do něj zasáhnou Švýcaři. „My ale už 5 let nejsme ve vládě, my to neovlivňujeme," připomíná Tejc. Karolína Peake z vládních VV podotýká, že doufá v brzké vyšetření kauzy, jejíž úspěch by do české státní pokladny přinesl minimálně 3,5 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: qot

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…