Za bezdomovectví basa. A konec gender studies. V Maďarsku nastávají změny

16.10.2018 20:50

Po včerejším postavení bezdomovectví mimo zákon přichází Orbánova vláda se zákazem oboru genderová studia na univerzitách, který se zaměřuje na zkoumání kulturně vzniklých rozdílů mezi muži a ženami. Příslušný dekret minulý týden v pátek oficiálně vyšel v úředním věstníku.

Za bezdomovectví basa. A konec gender studies. V Maďarsku nastávají změny
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Současní studenti genderových studií prý mohou studium dokončit, další zájemce však už vysoké školy přijímat nesmějí. Genderová studia tak již nefigurují na seznamu schválených magisterských oborů. Tento záměr maďarská vláda oznámila již v létě, o obor byl podle ní velmi malý zájem.

Šéf úřadu vlády Gergely Gulyás hovořil o tom, že důvod pro zrušení oboru je především ideologický. „Maďarská vláda je jasně přesvědčena, že lidé se rodí buď jako muži, nebo jako ženy. V životě si pak vedou podle svého uvážení co nejlépe, ale kromě toho maďarský stát nechce utrácet veřejné prostředky na vzdělávání v tomto oboru,“ sdělil.

Orbánova vláda se netají tím, že hájí konzervativní hodnoty, a opakovaně se například zaštiťuje návratem ke křesťanským hodnotám a podporou „tradiční rodiny“. Její krok kritizují zástupci univerzit, podle kterých jde o nepřípustné zasahování do akademických svobod.

Genderová studia se v současnosti vyučují na státní univerzitě ELTE a na Středoevropské univerzitě (CEU), kterou založil americký finančník maďarského původu George Soros. Tlak na CEU je prý součástí boje proti údajnému nepřátelskému vlivu Sorose na vývoj v Maďarsku. Orbán například Sorose obviňuje, že řídí masový příliv migrantů do Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …