Za chyby úředníků platíme desítky miliónů, zákon je v nedohlednu

25.2.2011 9:39 dop.

Stát na chybách úředníků tratí desítky milionů korun ročně. Úředníci přitom nenesou odpovědnost za špatná rozhodnutí. Vymáhat po nich povinně náhradu škody plánovala vláda. Nakonec ale zřejmě zůstane jen u plánů. Upozornily na to Lidové noviny.

Za chyby úředníků platíme desítky miliónů, zákon je v nedohlednu

Jen v letech 2007 až 2009 tak státní pokladna dotovala úřednické chyby za 125 milionů korun. Ačkoliv by mohl po lidech, kteří chybným rozhodnutím způsobí škodu, peníze vymáhat stát, nedělá to. Deník proto připomněl jeden konkrétní případ, který hovoří za všechny ostatní. Jde o územní plán Jihomoravského kraje.

Za přípravu územního plánu dal Jihomoravský kraj už téměř pět milionů korun. Úředníci ale během jeho přípravy dlouho ignorovali připomínky kritiků, což se jim v roce 2009 vymstilo. Nejvyšší správní soud jim totiž rozsáhlý materiál zrušil. Jako problém se ukázalo to, že silnice R52 na životní prostředí posuzovali úředníci podle starého zákona, přestože byli na tuto chybu upozorňováni.  

Loni v létě ale kraj přišel s přepracovanou variantou. Jenže téměř žádné nápravy v ní nejsou. Projekt tak může znovu skončit u soudu. „Pokud úředníci dokument ani napodruhé neobhájí, náklady se ještě zvýší," upozornily Lidové noviny (LN).  

"Odpovědnými osobami byla uhrazena jen jediná tisícikoruna," upozorňuje k tomuto případu Pavel Černý z Ekologického právního servisu.

Zákon o územních samosprávních celcích se nezměnil

Změnu praxe měla přinést vládní protikorupční strategie, kde povinnost vymáhat náhradu za způsobené škody od viníků měl přikazovat přímo zákon.

Jak ale LN upozorňují, plán se odchyluje od reality. „V novele zákonů o územních samosprávních celcích autoři místo povinnosti vymáhat způsobenou škodu pouze doporučují vydat metodický pokyn. Ten upraví postup při selhání úředníka," uvedly k tomu LN.

Náměstek ministra vnitra František Vaverka pak k tomu zmínil, že skutečně není zapotřebí měnit zákon. To se ale nelíbí jak Transparency International, tak ani jiným odborníkům. „Naznačuje to dobrou vůli, ale zásadní problém to neřeší," dodal k tomu vedoucí právní poradny Transparency International.

Čtěte také:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Sdělte prosím s kým jste schopni jít při volbách do nějaké/program/ koalice

Úspěch ve volbách/ v politice/ m.j.předpokládá,najít spojence ve stranách, které mají v programu podobné cíle,záměry a metody řešení,jinými slovy k prosazení se u voličů nestačí mít " jenom" pravdu v pohledu jak by se věc mohla lépe řešit,nýbrž přímo čím,jakými změnami lze ukončit současný děsivý úp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijde den...! Babiš bořil Sněmovnu. Skončil hrozivě

11:11 Přijde den...! Babiš bořil Sněmovnu. Skončil hrozivě

Sněmovní schůze ke kauzám hnutí STAN začala obsáhlým projevem lídra ANO Andreje Babiše. Ten věděl, ž…