Za chyby úředníků platíme desítky miliónů, zákon je v nedohlednu

25.02.2011 9:39

Stát na chybách úředníků tratí desítky milionů korun ročně. Úředníci přitom nenesou odpovědnost za špatná rozhodnutí. Vymáhat po nich povinně náhradu škody plánovala vláda. Nakonec ale zřejmě zůstane jen u plánů. Upozornily na to Lidové noviny.

Za chyby úředníků platíme desítky miliónů, zákon je v nedohlednu

Jen v letech 2007 až 2009 tak státní pokladna dotovala úřednické chyby za 125 milionů korun. Ačkoliv by mohl po lidech, kteří chybným rozhodnutím způsobí škodu, peníze vymáhat stát, nedělá to. Deník proto připomněl jeden konkrétní případ, který hovoří za všechny ostatní. Jde o územní plán Jihomoravského kraje.

Za přípravu územního plánu dal Jihomoravský kraj už téměř pět milionů korun. Úředníci ale během jeho přípravy dlouho ignorovali připomínky kritiků, což se jim v roce 2009 vymstilo. Nejvyšší správní soud jim totiž rozsáhlý materiál zrušil. Jako problém se ukázalo to, že silnice R52 na životní prostředí posuzovali úředníci podle starého zákona, přestože byli na tuto chybu upozorňováni.  

Loni v létě ale kraj přišel s přepracovanou variantou. Jenže téměř žádné nápravy v ní nejsou. Projekt tak může znovu skončit u soudu. „Pokud úředníci dokument ani napodruhé neobhájí, náklady se ještě zvýší," upozornily Lidové noviny (LN).  

"Odpovědnými osobami byla uhrazena jen jediná tisícikoruna," upozorňuje k tomuto případu Pavel Černý z Ekologického právního servisu.

Zákon o územních samosprávních celcích se nezměnil

Změnu praxe měla přinést vládní protikorupční strategie, kde povinnost vymáhat náhradu za způsobené škody od viníků měl přikazovat přímo zákon.

Jak ale LN upozorňují, plán se odchyluje od reality. „V novele zákonů o územních samosprávních celcích autoři místo povinnosti vymáhat způsobenou škodu pouze doporučují vydat metodický pokyn. Ten upraví postup při selhání úředníka," uvedly k tomu LN.

Náměstek ministra vnitra František Vaverka pak k tomu zmínil, že skutečně není zapotřebí měnit zákon. To se ale nelíbí jak Transparency International, tak ani jiným odborníkům. „Naznačuje to dobrou vůli, ale zásadní problém to neřeší," dodal k tomu vedoucí právní poradny Transparency International.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

20:17 Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

Moravský kandidát SPD a Trikolory do Evropského parlamentu Boris Latýn ve svém komentáři zmiňuje ana…