Za hranou? Na ČT o nouzovém stavu. Prymula si rád počte

30.09.2020 20:29

Od pondělí bude v Česku platit nouzový stav. Vláda sice restriktivní opatření zatím naplánovala na čtrnáct dní, mimořádný režim ale schválila na celý měsíc. Současný stav je podle Marka Antoše, vedoucího katedry ústavního práva Právnické fakulty UK, už za hranou toho, co zákon o ochraně veřejného zdraví umožňuje. „Otázkou je, jestli tento zákon není už trochu Ministerstvem zdravotnictví zneužíván,“ uvedl v pořadu Interview na ČT24.

Za hranou? Na ČT o nouzovém stavu. Prymula si rád počte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví
reklama

Podle ústavního zákona o bezpečnosti ČR může vláda vyhlásit nouzový stav v případě, že jsou ve značném rozsahu ohroženy životy a zdraví lidí. Kabinet podle právníka Antoše za současného stavu nouzový stav vyhlásit může: „Pohybujeme se v širokých mantinelech. Do značné míry je to věcí politiky a věcí posouzení vlády. Ta je přitom kontrolovaná Sněmovnou, která může kdykoli nouzový stav zrušit,“ uvedl.

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 30.9.2020)

73%
27%
hlasovalo: 25319 lidí

Kdo by pak rozhodoval o tom, co je ohrožení života a zdraví značného rozsahu, pokud by došlo na nějaký soudní spor? „Tady nám napovědělo jarní rozhodnutí Ústavního soudu. Vláda kontrolovaná Poslaneckou sněmovnou má rozhodovat sama. Pokud by došlo k excesu v podobě vyhlášení nouzového stavu kvůli umožnění státního převratu, nebo zneužívání mimořádných stavů, pak by byl ochoten zasáhnout Ústavní soud. Dokud tomu tak není, nepodléhá to soudnímu přezkumu,“ vysvětlil Antoš.

Poukázal však na problém: „Nouzový stav má platit až od pondělí, ale řada opatření, která mají být zaváděna v pondělí, už vlastně platí, jsou vydávána na základě zákona o ochraně veřejného zdraví v poměrně značném rozsahu. Otázka je, zda současný stav není za hranou toho, co ten zákon umožňuje. A jestli zkrátka zákon o ochraně veřejného zdraví není už trochu zneužíván a nejde Ministerstvo zdravotnictví při zavádění plošných opatření trochu dál, než by mělo,“ pokračoval právník.

„Otázka, jestli Ministerstvo zdravotnictví situaci nezneužívá, je tu s námi už od jara. Mimořádná opatření vydávalo ministerstvo i během nouzového stavu, což Městský soud v Praze považoval za nepřípustné. Nouzový stav pak skončil, a stejně řada mimořádných opatření ministerstva byla ve hře,“ připomněl Antoš.

„Už od jara se také objevují silné a vlivné názory, že je to příliš široká interpretace zákona. Že tedy tam, kde má tím mimořádným opatřením dojít k omezení základního práva, tam je potřeba mít mnohem pevnější základ než obecné ustanovení zákona o ochraně veřejného zdraví, kde se píše, že Ministerstvo zdravotnictví může zakázat některé činnosti v zájmu omezení šíření epidemie,“ myslí si Antoš.

A doplnil: „Mně osobně tento velmi kaučukový právní základ k tak závažným zásahům do základních práv nestačí. Dříve nebo později to řeknou i soudy,“ podotkl právník. Rovněž ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes řekl, že už se objevily pochybnosti o tom, jestli může Ministerstvo zdravotnictví vůbec plošná opatření v podobě již platných omezení otevírací doby restaurací a barů udělat. Proto je potřeba vyhlásit nouzový stav, který je však platný až od pondělí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

22:22 Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

Starosta pražských Řeporyjí a významný politik ODS Pavel Novotný přišel podebatovat do Studia svobod…