Za hranou? Zeman a Soukup obětí brutální koláže. Kontroverzní grafik se překonal

14. 1. 2020 20:03

Grafik, fotograf a hudebník Tomáš Břínek, známější pod zkratkou TMBK, je proslulý zejména svými kolážemi, které parodují současné dění a kde si střílí z politiků. Tentokrát na sociální síti zveřejnil koláže, v nichž si dělá legraci z prezidenta Miloše Zemana a ředitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa kvůli jejich názorovému rozchodu. Nebo z vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové, která kvůli nařčení, že na přelomu 70. a 80. let šikanovala disidenty, odmítla kandidaturu na ombudsmanku.

Za hranou? Zeman a Soukup obětí brutální koláže. Kontroverzní grafik se překonal
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: Moje zprávy s Jaromírem Soukupem
reklama

Prezident Miloš Zeman pravděpodobně už nebude pravidelně vystupovat v rozhovorech na TV Barrandov, kde s ředitelem televize Jaromírem Soukupem pravidelně komentoval aktuální dění jak v České republice, tak v zahraničí. TV Barrandov odvysílá nový díl 16. ledna, v němž by se měl prezident vyjádřit k názorovému rozchodu s ředitelem televize Jaromírem Soukupem.

Anketa

Pokud se Jaromír Soukup rozejde se Zemanem, budete dále koukat na TV Barrandov?

41%
22%
hlasovalo: 10574 lidí

Za změnami podle mnohých názorů může stát skutečnost, že Soukup začal v poslední době Zemana na sociálních sítích ostře kritizovat. Na Facebooku například sdílel citaci, že éru Václava Klause nebo Miloše Zemana „školní dějepis zřejmě odbude jen pár větami“.

Velmi ostře se proti Zemanovi vymezil i kvůli vládní zmocněnkyni pro lidská práva Heleně Válkové. „Každý má své limity. A mám je, že odmítám dávat prostor lidem, kteří hájí vrahy. Urválek je stejný vrah jako Eichmann. A pokud v tom nejsme s hlavou státu zajedno, nevím, zda jsme schopni najít v něčem jiném společnou řeč. Nechci, aby Česko řídili lidé jako Válková,“ opřel se do Zemana ve svém tweetu. Jestli se pořad Týden s prezidentem bude i nadále vysílat, je tak předmětem spekulací.

Jejich názorový střet reflektuje umělec Tomáš Břínek ve svých kolážích s klasicky černým humorem. V jedné z nich je vyobrazen Soukup, jak veze Zemana na vozíčku, se kterým jej následně shodí ze schodů.

V následné diskusi uživatel Martin Šeďa koláž okometoval se slovy, že by Soukupa za shození Zemana z vozíku začal mít i rád.

Jiní vtipkovali nad tím, že už se asi přestalo vyplácet nechávat čistit po Zemanovi pořád dokola čalounění na židlích.

Přispěvatel Lukáš Bubílek by činnost pánů na koláži prohodil, Zeman podle něj vystupoval v Soukupově televizi ze zoufalství. „Spíš to vidím tak, že na tom vozejčku je Soukup. Zeman bude dělat radši rozhovor na Nově pana Kellnera. Na Barrandově byl tak trochu ze zoufalství,“ napsal.

Komentující Honza Vohralík pak dodal, že pokud by fotka byla realitou, bylo by to na státní vyznamenání.

Další koláž pak věnoval vládní zmocněnkyni pro lidská práva Heleně Válkové, která hýbala v posledních dnech českými médii pro zjištění, že na přelomu 70. a 80. let hájila zákony namířené proti disidentům. U jednoho ze článků je Válková podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou. Válková v reakci na to pak odmítla nominaci prezidenta Miloše Zemana na post ombudsmanky.

V kontextu s tím Břínek vytvořil koláž, kde Válková stojí po boku postavy z románu o Harrym Potterovi, kouzelníka Brumbála, který na obrázku Válkovou představuje se slovy: „Tohle je paní Válková, bude vás učit obranu proti černé magii.“