Za konflikt na Ukrajině nemůže Putin, ale hamižná a rozpínavá EU. Budete koukat, odkud tato slova zazněla

21. 12. 2014 12:15

Komentátor z britského konzervativního deníku The Telegraph Christopher Booker je přesvědčen, že hlavním důvodem rusko-ukrajinského konfliktu není počínání Vladimira Putina, ale bezohledná rozpínavost Evropské unie.

Za konflikt na Ukrajině nemůže Putin, ale hamižná a rozpínavá EU. Budete koukat, odkud tato slova zazněla
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin
reklama

Za nejpodivnější a nejděsivější příběh uplynulého roku považuje Christopher Booker, jakým způsobem Západ dokázal překroutit příčinu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. „Většina západních politiků tvrdí, že za vše může údajný diktátor Vladimir Putin. Hillary Clintonová a princ Charles jej dokonce v souvislosti s anexí a podněcováním povstání na východní Ukrajině srovnávali s Hitlerem. Téměř všichni opomenuli skutečnost, že hlavní příčinou všeho zlého byla nemilosrdná touha Evropské unie včlenit Ukrajinu, která je historicky úzce spjata s Ruskem, do své vlastní říše.

„Bylo zcela jasné, že Rusko a etničtí Rusové z východní Ukrajiny budou na tyto snahy negativně reagovat. Stejně tak si většina obyvatel Krymu přála stát se opět součástí Ruska, ke kterému poloostrov patřil po celá dvě staletí. Rusko dle očekávání rovněž nemohlo připustit, aby přístavy na Krymu obsadilo NATO," vysvětluje Booker. Podle britského komentátora se stala jádrem problémů nelítostná rozpínavost Evropské unie, která byla založena s cílem potírat národní identitu. „A právě Putin je přes všechny své zřejmé nedostatky považován za hlavního nositele těchto myšlenek," poukazuje Booker.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Ruský prezident a jeho spoluobčané nyní mohou podle Bookera zaplatit strašlivou cenu. „Bylo však předem jasné, že chování Západu vůči ruskému medvědovi tímto způsobem nezůstane bez reakce," tvrdí Booker a zmiňuje dle jeho názoru „hloupé chvástání“ britského ministerského předsedy Davida Camerona, který vyjádřil přáni, aby se Evropa konečně táhla od Atlantiku až po Ural. „Jak jsem psal již letos v březnu, bezohledná snaha EU pohltit Ukrajinu je známka naivního sebeklamu, stejně jako tomu bylo při zavedení eura. Kam až mohou tyto dva stupidní omyly vést, je vidět ve chvíli, kdy si uvědomíme, že Rusko do zemí Evropské unie stále dodává třetinu svého plynu," uzavírá Booker.

V diskuzi pod článkem je jeho autor vesměs chválen za pravdivý názor. „Žádný strach, jakkoli je váš postoj správný, tihle idioti jej stejně nebudou akceptovat," píše diskutér s přezdívkou Agi. Další čtenář rovněž Bookera oceňuje a vzkazuje mu, že v deníku The Telegraph je jediným čestným novinářem a jedním z mála důvodů, proč tento deník stále číst. „Tento článek by snad konečně mohl otevřít oči i těm, co byli doposud slepí," poznamenává další čtenář. „Skvěle řečeno," chválí diskutér Peter63. Přesto jsou v diskuzi zastoupeny i nesouhlasné názory. Jeden z nich hned na začátku píše, že autor článku opisuje z ruských médií a „ani jedno slovo z jeho článku neodpovídá realitě“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

16:58 Téměř holohlavý Babiš dnes udeřil ještě jednou: Připravte se na tři týdny pekla!

Když premiér Andrej Babiš dorazil do vysílání CNN Prima News, by ostříhán velmi na krátko, takřka do…