Za neplacení alimentů zabavit řidičák? Klaus to nechápe a vetoval zákon

17.09.2012 15:52

Prezident Václav Klaus v pondělí vetoval poslaneckou novelu, která má snížit přeplněnost věznic. Klaus ji označil ve zdůvodnění, zveřejněném na jeho webu za ukvapenou, situace by se podle něho měla řešit hlavně změnou zaběhlé praxe ukládání trestů.

Za neplacení alimentů zabavit řidičák? Klaus to nechápe a vetoval zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus poctil svou návštěvou prvňáčky základní školy Na smetance
reklama

K nižšímu počtu vězňů by se mělo podle novely dospět zejména častějším využíváním domácího vězení nebo podmínečným propouštěním za méně závažné zločiny. Norma by měla také zkrátit lhůty pro možné předčasné propuštění, což patřilo k důvodům odmítavého postoje senátorů.

Klaus kritizuje například ustanovení, podle kterého by mohl požádat o propuštění vězně ředitel věznice. Takovému návrhu by soud podle novely nevyhověl jen v případě, pokud by bylo zjevné, že by vězeň na svobodě nevedl řádný život. Podle prezidenta by to prakticky znamenalo, že rozhodovat budou ředitelé věznic a soudy to budou jen potvrzovat. „To by znamenalo popření předvídatelnosti trestního práva, relativizaci systému trestů a vnesení voluntarismu do justičních mechanismů,“ napsal Klaus.

Za nesmyslné a kontraproduktivní označil prezident ustanovení, podle kterého by za neplacení alimentů nově hrozil trest řízení vozidel. „Znemožnění používání motorových vozidel může ztížit výdělečné možnosti, a tedy i schopnost platit výživné,“ soudí Klaus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…