Za první dvě hodiny volilo senátory méně než pět procent lidí

12.10.2018 17:40

Většinou méně než pět procent voličů dnes přišlo za první dvě hodiny hlasování rozhodnout letošní finále senátních voleb. Jen místy byla účast až osmiprocentní. Vyplývá to z informací, které ČTK zjistila od volebních komisařů.

Za první dvě hodiny volilo senátory méně než pět procent lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební zákon, ilustrační foto
reklama

Podobný byl i zájem voličů na začátku druhého kola senátních voleb před dvěma lety, kdy nakonec přišlo hlasovat jen 15,4 procenta voličů – nejméně v historii dosavadních pravidelných obměn třetiny senátorů.

K osmi procentům se vyšplhala účast na některých místech Jablonecka a Třebíčska. Naopak jinde dorazilo jen jedno procento voličů. Do vybraných volebních místností tří obvodů v Moravskoslezském kraji dorazilo kolem sedmi procent voličů, podobně jako na Prostějovsku a Šumpersku.

V Praze se účast pohybovala v souladu s celorepublikovým průměrem mezi třemi až pěti procenty. V Brně prozatím odvolilo 3,36 procenta voličů.

V Sokolově přišlo zatím odevzdat svůj hlas mezi 3,5 až čtyřmi procenty voličů, v Mariánských Lázních o něco více. V Plzeňském kraji se pohybovala účast mezi 3,5 až pěti procenty. Stejná situace byla i v Chomutově nebo v Kadani. V českobudějovickém obvodu zatím podle informací z volebních místností dorazily k urnám jen desítky lidí.

V Benešově, kde lidé vybírají senátora mezi říčanskými politiky, byla před 16:30 volební účast 2,26 procenta. V Mladé Boleslavi přišlo za první dvě hodiny odevzdat svůj hlas 4,37 procenta oprávněných voličů. Na Náchodsku byla účast přibližně mezi dvěma až pěti procenty. Na Chrudimsku a Svitavsku přišlo hlasovat zhruba pět procent lidí.

Průběžná volební účast v druhém kole senátních voleb v Otrokovicích, které jsou největším městem v senátním obvodu číslo 80 – Zlín, činila v 17:00 přibližně 4,64 procenta. O funkci senátora usiluje v obvodu dosavadní senátor a starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL) a bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš (Soukromníci).

V porovnání s minulým pátkem, kdy se konalo první kolo senátních voleb spolu s obecními volbami, tak byl zatím zájem méně než poloviční. Před týdnem o senátorech rozhodovalo přes 42 procent voličů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci

14:10 A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci

Na dnešní vyhlášení lockdownu už zareagovalo více než dost osobností s mnoha výtkami a poznámkami. P…