Za rozvod zaplatíte víc. Soudy ale peníze nedostanou

31. 8. 2011 20:19

Pokud se budete chtít od září soudit, musíte počítat s tím, že na soudních poplatcích zaplatíte v průměru o polovinu více peněz než dosud. Peníze nedostane justice, ale státní rozpočet.

Za rozvod zaplatíte víc. Soudy ale peníze nedostanou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Městský soud
reklama
Dvojnásobek ceny, tedy dva tisíce, bude stát třeba žádost o rozvod. Zdraží také zápis změn v obchodním rejstříku. Od 1. září významně vzroste většina soudních poplatků, zejména ve sporech mezi občany. Také pro firmy bude dražší zažalovat někoho kvůli neuhrazené pohledávce. To může znamenat zvýšení až o 300 procent, informuje server iHNed.cz.

Lidé ztrácejí právo na spravedlivý soud, hlásí opozice 

Ministerstvo spravedlnosti doufá, že to bude znamenat menší počet soudních pří, často malicherných a zatěžujících českou justici. Na konci srpna však nastal pravý opak - soudy jsou zahlceny žádostmi ještě za nezvýšené poplatky. ČSSD tvrdí, že zvýšení poplatků naruší právo chudších lidí na spravedlivý soud.

Podle ministerstva spravedlnosti se na poplatcích vybere ročně o 400 milionů víc, což znamená asi 1,2 miliardy korun. Tyto peníze však nezůstanou v justici, ale skončí v mašinérii státního rozpočtu.

Čtěte dále:
Soudní poplatky se zvýší. Senátní ne ale hasil Nečas
Poslanci projednali zvyšující se soudní poplatky. ČSSD je ale proti nim
Pospíšil navrhl vyšší soudní poplatky, za rozvod dvojnásobek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

12:18 Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

V nedělní Partii televize Prima se utkali předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda Senátu …