Zabijou Pavla Novotného? Dopis Putinovi má pokračování. Už i od Babiše

27.11.2019 11:54 | Zprávy
autor: jav

Pomník vlasovcům v katastru řízeném „extrémním starostou“ Pavlem Novotným nabírá rozměry mezinárodní aféry. Starosta městské částí Praha-Řeporyje napsal v této záležitosti dopis Vladimiru Putinovi, ve kterém prezidentovi Ruské federace prostě sděluje, že se s ním o věci nemíní bavit. A mezinárodní iniciativa městské části už zaujala i nejvyšší politiku.

Zabijou Pavla Novotného? Dopis Putinovi má pokračování. Už i od Babiše
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Novotný při projevu

„Nebudeme o našem záměru zbudovat jim (vlasovcům) pomník ani o jejich historické roli s nikým zvenčí diskutovat, a už vůbec o tom nebudeme diskutovat s Ruskem, symbolem okupační moci, lži a porušování lidských práv,“ stojí v dopise, který chce starosta městské části ve středu odpoledne osobně doručit na ruskou ambasádu. Stát je zde oslovován například jako „Milá, vlezlá, drzá Ruská federace“.

V dopise se také má psát, že Řeporyje jsou suverénní městskou částí, a proto si bude po veřejné diskusi také sama rozhodovat o tom, komu na svém katastru postaví pomník. Rovněž v dopise uvádí, že vlasovci podle obyvatel Řeporyjí zachránili Prahu a jejich útok na východní břeh Vltavy byl jedním z rozhodujících momentů Pražského povstání.

Rusko je ale vnímá jako zrádce a velitele Andreje Vlasova po válce popravilo. Jeho armáda vznikla z válečných zajatců, kterým Němci nabídli utvoření Ruské osvobozenecké armády v čele se zajatým generálem Vlasovem. Od začátku roku 1945 bojovali s Němci proti Rudé armádě, na konci války ale opět změnili stranu a pomohli Pražskému povstání proti německému odporu. Přibližně tři stovky jich přitom měly padnout.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…