Záchranář: Každých 10 minut výjezd. 3,7krát horší než Bergamo. Lidé, nastupte

25. 2. 2021 7:41

Jen za úterý přibylo v Česku víc než 15 600 osob nově nakažených koronavirem. Počet úmrtí spojených s nemocí covid-19 za necelý rok překonal hladinu 19 600 lidí. Nemocnice v celé České republice jsou přetížené. Už téměř není kam umisťovat pacienty s covidem v těžkém stavu. Vůbec nejhorší situace panuje v Chebu. Záchranář ze Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Marek Uhlíř se rozhodl lidem popsat, v jak strašné situaci se nacházíme.

Záchranář: Každých 10 minut výjezd. 3,7krát horší než Bergamo. Lidé, nastupte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní laboratoř – nový krok v systému testování na onemocnění COVID-19
reklama

Na jednotkách intenzivní péče leží přes 1 300 lidí. V nemocnicích celkově leží více než 6 800 lidí. Nemocí covid-19 v tuto chvíli prochází přes 127 tisíc lidí. Celkově nemoc prodělalo už více než 1 184 000 občanů.

Zdravotníci už často melou z posledních sil.  

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 14894 lidí

Jeden z nich - Marek Uhlíř - se na sociální síti Facebook rozhodl popsat, jak zlé to je.

„Chtěl bych podat svědectví o tom, co české zdravotnictví uneslo - jsem na záchrance jen na krátký úvazek a jen chvíli, tak si to můžu dovolit, protože nebudu mluvit o sobě, ale o tisících svých kolegů na odděleních i v terénu,“ začal.

Prozradil, že v Nemocnici na Vinohradech jsou lůžka na JIP kompletně zaplněná. Mají jich tam 120. Vedle toho je v nemocnici k dispozici asi 280 lůžek se standardním kyslíkovým rozvodem, které ale nemají být pro covidové pacienty. I tato lůžka jsou plná. Předělaná lůžka z jiných oddělení jsou téměř plná. Volných je 7 postelí. Ve Fakultní nemocnice Motol je na JIP 215 postelí. Volné jsou 2. V dalších nemocnicích je situace stejná. Záchranář vycházel z dat Národního dispečinku intenzivní péče.

Často se mluví o italském Bergamu, které si prošlo covidovým peklem na jaře 2020. České nemocnice se teď podle záchranáře vyrovnávají se 3,7 násobkem toho, co zažívalo Bergamo. Česko to zvládlo jen proto, že máme hustou síť lůžek a zdravotníci, kteří se starají o pacienty ležící na těchto lůžkách, už 5 měsíců pracují na plné obrátky.

„Z reálně využitelných zhruba čtyř a půl tisíce akutních lůžek v Praze zbývá dnes pro pacienty s koronavirem 125, z toho jen šest na JIPech. Záchranka je přitom teď v Praze denně volána ke zhruba stovce pacientů s potvrzeným nebo suspektním koronavirem, tedy každých deset minut jeden výjezd spojený s koronavirem, každý třetí výjezd záchranky. Sto lidí dnes, sto zítra, sto pozítří, sedm set za týden - ale pravděpodobně budou těžce nemocní přibývat, když čísla nakažených stále rostou. Jednou se budeme ptát, jak se nám to celé mohlo stát. Tohle je svědectví o tom, proč se nám to nestalo už v listopadu. Kolegové, díky."

Nakonec své spoluobčany požádal aby se jako dobrovolníci zapojili do péče o seniory v domovech pro seniory nebo jako dobrovolníci do očkovacích center.

Svědectví záchranáře

Svědectví záchranáře

Svědectví záchranáře

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista chytil Reportéry ČT při činu. Vypustili reportáž o „zlém“ Babišovi. Jenže totálně zmanipulovali fakta

16:45 Publicista chytil Reportéry ČT při činu. Vypustili reportáž o „zlém“ Babišovi. Jenže totálně zmanipulovali fakta

Publicista Petr Brandtner se ve svém komentáři zaměřil na pořad Reportéři ČT a na reportáž s názvem …