Začíná boj o vládní křesla. Lidovcům prý strkají zdravotnictví, ti ho ale nechtějí

16.12.2013 15:47

Po uzavření programové a procesní části koaliční dohody čeká členy vznikajícího vládního uskupení jednání o rozdělení a obsazení jednotlivých ministerstev. Po posledních výrocích je zřejmé, že o Ministerstvo zemědělství je veliký zájem. Naopak na Ministerstvo zdravotnictví, jímž spravovaný obor se již dlouhá období zmítá v systémových problémech a je veřejností bedlivě sledován, se žádná ze stran netlačí. Lidová strana navíc požaduje více ministerstev, než jim dosavaní jednání přiřkla. Uchazeč o vedení vlády, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, hodlá mít jmenný seznam ministrů své vlády do vánočních svátků.

Začíná boj o vládní křesla. Lidovcům prý strkají zdravotnictví, ti ho ale nechtějí
Foto: Hans Štembera
Popisek: vláda, ilustrační foto
reklama

Předseda sociálních demokratů nabídl lidovcům místo ministra zdravotnictví. Paradoxně právě lidovci před sedmi lety navrhovali zavedení zdravotnických „regulačních“ poplatků, jejichž zrušení je nyní na pořadu dne. Jenže KDU-ČSL o problémové ministerstvo nestojí. Zprávu o tom přinesl internetový deník iHNed.cz. „Sociální demokracie měla poslední tři roky poplatky jako hlavní téma, tak by to měli zrealizovat," sdělil deníku první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Od zdravotnictví, stejně jako kultury, se všechny tři strany, jednající o vládě, odtahují. Vládní úřad kultury měl připadnout lidovcům, ti jej ovšem rovněž nechtějí. Spekulovalo se i o Martinu Stropnickém, neboť Černínský palác pro sebe reklamují sociální demokrati a armádu jej nechce nechat řídit prezident republiky.

Problém může mít pretendant předsednictví ministerské rady i s obsazením Ministerstva zahraničních věcí. Údajně by v jeho čele rád viděl svého stranického kolegu Lubomíra Zaorálka. Ten se ovšem opět nelíbí Miloši Zemanovi. Předseda ČSSD se ovšem stále ještě nevzdal. „U našich potenciálních členů vlády nevidím žádný důvod pro prezidentovo odmítnutí," uvedl s poukazem na schálení vlády sněmovnou. Vládu sice sněmovna schvaluje, jmenuje ji však prezident republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

21:41 Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského …