Začnou se stavět dálnice rychleji? Vláda chystá změny, inspirovala se v Polsku

22. 5. 2020 7:56

Doba přípravy strategických dopravních staveb by se měla zkrátit zhruba o třetinu. A to díky novele zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, zkráceně tzv. liniový zákon. V případě jejího schválení by se mohl stát vydat „polskou cestou“, kdy pro vybrané stavby dálnic a železnic dojde ke sloučení územního řízení s předběžnou držbou. Nejvyšší správní soud pozměňovací návrhy označil za chaotické a prohlubující právní nejistotu, píše server Echo24.cz.

Začnou se stavět dálnice rychleji? Vláda chystá změny, inspirovala se v Polsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček
reklama

„Nesmírně to pomůže výstavbě silnic a dálnic. Pomůže to všem stavbám. První, co mě napadá, je třeba D11, kde nám hrozí, že díky průtahům kvůli nešťastně nastavenému zákonu bychom skončili na hranici s Polskem třeba o dva roky později než oni,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) s tím, že Poláci tam mají být kolem roku 2024, my zatím máme variantu 2026.

„Po x letech diskusí máme historickou možnost dostat liniový zákon do podoby, jakou všichni chtějí. Kdybychom zákon protlačili, tak by byla velká šance se tam s Poláky potkat v jednom roce,“ hovořil Havlíček o tom, že každý úsek dálnice by se dal zkrátit o několik let.

Novela zákona byla předložena na konci minulého roku. Zásadním způsobem se tam připravuje urychlení výstavby silnic, dálnic a železnic. „Přicházíme s takzvaným polským modelem, který urychluje od územního rozhodnutí k vlastní výstavbě,“ pokračoval ministr, podle kterého se tím urychlují výkupy a jednání s těmi, kterým by se to případně vyvlastňovalo.

Z právního pohledu se na tom tedy podle Havlíčka nemění nic, pouze to získává výrazně rychlejší režim. Momentálně míří návrh před poslance v rámci druhého čtení.

Zákon ve své nové podobě se však nelíbí Nejvyššímu právnímu soudu.

„Jde o další z řady zásahů, přinášejících ne-li už přímo chaos, tak přinejmenším prohloubení právní nejistoty, pokud jde o výklad a aplikaci měněných či nově zaváděných institutů, stejně jako riziko nedůslednosti provedených změn a z toho plynoucích rozporností a dalších výkladových problémů,“ napsal Ministerstvu dopravy předseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To jsou vaše mrtvoly! Budeme klopýtat v h*vnech. Drsné mytí hlav na Praze 3, Piráti, TOP 09 a ODS si vyčítali, kdo je větší zločinec

17:26 To jsou vaše mrtvoly! Budeme klopýtat v h*vnech. Drsné mytí hlav na Praze 3, Piráti, TOP 09 a ODS si vyčítali, kdo je větší zločinec

Včerejší zasedání zastupitelstva Prahy 3 bylo mimořádně dlouhé; řešila se na něm i kauza s přesahem …