Zájem o státní dluhopisy rapidně klesl. Podle Babiše to byl záměr

06.06.2014 18:55

Lidé si objednali v rámci jarní emise spořicí státní dluhopisy za 1,45 miliardy korun, informovalo v pátek Ministerstvo financí. Objednávky byly ve srovnání s předchozími emisemi výrazně nižší. Podle odborníků za to může nižší úročení nabízených dluhopisů.

Zájem o státní dluhopisy rapidně klesl. Podle Babiše to byl záměr
Foto: Hans Štembera
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

V rámci loňské vánoční emise si investoři koupili dluhopisy za 21,3 miliardy korun, o rok dříve o Vánocích dokonce za 30 miliard korun. Vyvolat nižší zájem o květnovou emisi bylo podle ministra financí Andreje Babiše záměrem. Cílem úřadu prý totiž bylo nabídnout snadný přístup ke státním dluhopisům občanům, kteří preferují nejbezpečnější způsob zhodnocení svých úspor, a nikoli maximalizovat prodaný objem.

Výnos zhruba 1,8 procenta ročně

„Pokud bychom emisní podmínky neracionalizovali, museli bychom ještě více omezit emise ostatních státních dluhopisů, což by se státu prodražilo,“ uvedl Babiš. Zároveň dodal, že nejlevnějším zdrojem financování zůstává běžný domácí dluhopisový trh.

V letech 2012 a 2013 byl podle Davida Kufy ze společnosti Conseq vyplácený výnos oproti standardním dluhopisům obchodovaným mezi velkými investory více než trojnásobně vyšší. Letos výnos Ministerstvo financí snížilo na dvojnásobek a vzhledem k podmínkám na trhu s rekordně nízkými úrokovými sazbami a výnosy státních dluhopisů vynese držba nyní vydávaného pětiletého spořícího státního dluhopisu podle něj přibližně 1,8 procenta ročně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

5:30 Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

Česká televize je po volbě nových radních doslova vzhůru nohama. Zavedené pořádky totiž mohou velmi …