Zákaz cest mimo kraj, zavření skoro všeho. To Babiš navrhl opozici

25.02.2021 13:24

Na středečním, do noci trvajícím, jednání vlády s opozicí navrhoval kabinet Andreje Babiše řadu nových přísných restrikcí a návrhů. Mezi nimi například povinné nošení respirátorů i v zaměstnání, uzavření všech škol a mateřských škol, větší omezení prodeje kromě nejnutnějšího zboží a také zákaz cestování mezi kraji. Na většinu těchto opatření vláda potřebuje prodloužení nouzového stavu.

Zákaz cest mimo kraj, zavření skoro všeho. To Babiš navrhl opozici
Foto: reprofoto: ČT24
Popisek: Andrej Babiš ve vysílání ČT24.
reklama

Server Novinky.cz zveřejnil přesné požadavky, se kterými přišla vláda Andreje Babiše na setkání s opozičními lídry. Středeční jednání se protáhlo do nočních hodin bez většího úspěchu, jednání proto pokračuje i ve čtvrtek. Základem pro schválení dalších zpřísňujících opatření je prodloužení nouzového stavu, o kterém se bude jednat v pátek. Vláda navrhuje prodloužení do konce března.

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 14934 lidí

Jedním z návrhů vlády je povinné nošení FFP2 respirátorů nebo zdravotnické obličejové masky na veřejnosti a také v zaměstnání s některými výjimkami. Respirátory by pak měly být povinné v prodejnách, veřejné dopravě, zdravotnických zařízeních, pobytových sociálních službách. Tam všude by již nestačilo nošení látkových nebo jednorázových roušek.

Vláda také navrhuje povinné testování antigenními testy pro zaměstnance ve firmách a důrazně doporučuje, aby všichni zaměstnanci, kteří mohou, pracovali z domova. Nejenže vláda již dále neuvažuje o otevření škol, naopak je na stole zavření i všech v současnosti fungujících stupňů škol a také mateřských škol. Školky by zůstaly otevřené jen pro děti zdravotníků a dalších složek integrovaného záchranného systému.

Chystá se další omezení prodeje s výjimkou potravin, pohonných hmot, zboží z drogerií, pet center a dalších včetně prodejen dětského oblečení a dětské obuvi. Vláda navrhuje prodloužení zákazu nočního vycházení mezi 21.00 hod. a 5.00 hod. se stejnými výjimkami, jako doposud.

Velkou novinkou by měl být zákaz vycestování mimo kraj, kde má osoba bydliště, s výjimkami jako cesta do práce nebo zdravotnického zařízení. Na všechna tato opatření by měla ve zpřísněném režimu dohlížet policie.

Důvody pro tak závažná omezení chce vláda předložit až během čtvrtka. Prozatím opatření zdůvodnila zhoršující se epidemickou situací, kdy nastal kontinuální růst počtu případů covidu-19 a současné denní hodnoty jsou v mezitýdenním srovnání o 25 % vyšší. Došlo také k nárůstu počtu případů ve věkové kategorii 65+, kde je aktuálně hlášeno přes 1400 případů u této skupiny v průměru denně.

Dále je podle vlády vysoce nepříznivá situace v oblasti nemocniční péče, zejména vzhledem k počtu pacientů v těžkém stavu vyžadujících vysoce intenzivní péči. Aktuálně je hospitalizováno více než 6800 pacientů, 1300 pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Přestože byl poslanci přijat pandemický zákon, očekává se kvůli chybám návrat zákona ze Senátu a vláda bude pro zajištění tvrdých restrikcí potřebovat prodloužení nouzového stavu. Ten chce vláda schválit nově do konce března a podle některých zdrojů by mohli se schválením opět pomoci komunisté.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dramatické vystoupení Babiše s Hamáčkem: Ruští agenti a výbuch muničáku. Vyhošťujeme 18 lidí z ambasády

19:59 Dramatické vystoupení Babiše s Hamáčkem: Ruští agenti a výbuch muničáku. Vyhošťujeme 18 lidí z ambasády

Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na mimořádném brífinku informovali, že e…