Zákaz fotografování na ulicích? Co to v Bruselu zase schválili! zuří Piráti

17.06.2015 18:20

Europarlament se podle českých Pirátů chystá zakázat fotografování na ulicích evropských měst. „Na zasedání výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti dne 16.6. 2015 byl přijat návrh zprávy k autorskému právu, který na celoevropské úrovni navrhuje zrušit svobodu panoramatu. Hrozí tak, že turisté, amatérští fotografové nebo i běžní kolemjdoucí, kteří si vyfotí sochu, mohou být žalováni,“ upozorňují čeští Piráti ve zprávě, kterou ParlamentnímListům.cz zaslal jejich bývalý předseda a nyní šéf mediální sekce Ivan Bartoš.

Zákaz fotografování na ulicích? Co to v Bruselu zase schválili! zuří Piráti
Foto: Archiv I. Bartoše
Popisek: Ivan Bartoš

„O nutnosti změn se dlouhodobě diskutuje, přesto máme reálné obavy, že tlak různých lobbistických organizací, které si autorské právo vykládají ke svému prospěchu, opět zvítězí nad racionalitou a realitou naší digitální doby,“ obává se Ivan Bartoš. Piráti podle něj dlouhodobě bojují proti pronikání copyrightu do oblastí, které jsou daleko za hranicemi toho, proč vůbec takový způsob ochrany autorů původně vznikl. „V úterý 16. června evropský parlament schválil velmi podivný a alarmující pozměňovací návrh č. 421 Jean-Marie Cavada,“ upozorňuje.

A překládá návrh do řeči srozumitelné: „Máte webovou stránku s e-shopem, máte Wikipedii a chcete si tam dát vlastní fotku čehokoliv? Musíte mít povolení majitele objektu. Prodáváte obrazy a máte tam nějaký zajímavý dům? Měli byste mít povolení majitelů,“ konstatuje Bartoš.

OutStreamVideoPlayer

Když budete chtít něco vyfotit, dožadujte se sepsání smlouvy s majitelem

V této souvislosti dává radu, jak postupovat. „Kdykoliv si budete chtít něco vyfotit, vyndejte z peněženky přeložené znění tohoto paskvilu a předpřipravený tiskopis a zazvoňte na zvonek nebo všechny zvonky a dožadujte se sepsání smlouvy s majitelem či majiteli. Určitě je potěšíte. Začal bych u sídel politických stran, jejichž poslanci hlasovali pro, a nevynechal bych ani Úřad vlády a další objekty. Veřejnost, která pak mlčky přihlíží, bych prudil až nakonec.“

Piráti ve své zprávě vysvětlují, co je to vlastně svoboda panoramatu. „Znamená to, že vše, co je permanentně vystaveno ve veřejném prostředí, lze vyfotografovat a volně zveřejnit. Na základě tohoto principu funguje celá řada on-line projektů – různá fotoalba, fotobanky, ale i největší on-line encyklopedie Wikipedie. Možnost fotografovat pouze pro nekomerční účely však fotografování a sdílení fotek prakticky zabíjí. A s ní i Wikipedii. A nejen ji.“

Jak je to možné? „S fotomobily, tablety a dalšími zařízeními se již nacházíme na té technické úrovni, že rozdíl mezi vyfotografováním a zveřejněním se v podstatě stírá. Zmáčknete spoušť a hned sdílíte – na sociální sítě, weby, úložiště, kamkoliv. Jako autor fotografie své dílo můžete šířit – a klidně na něm i vydělávat, anebo ho dát veřejně na Facebook či do encyklopedie, jako je Wikipedia. To vše je součástí svobody, která zahrnuje i komerční šíření,“ objasňují.

Jsem zhrozen. Europoslanci si asi spletli století

O svobodu panoramatu se však někteří europoslanci pod vlivem mocné lobby rozhodli fotografy připravit. Drakonické opatření navrhl francouzský eurosposlanec Jean Marie Cavada (frakce ALDE). Podpořil jej podle informací Pirátské strany i český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL, frakce Evropské lidové strany). Zasazují se tím podle Pirátů o zájmy velkých asociací fotografů, zejména z Francie. A omezují tím normální fotografy. „Jako wikipedista jsem byl zhrozen, že výbor pro právní záležitosti tento návrh schválil. Europoslanci si asi spletli století. Svoboda panoramatu je naprosto zásadní pro dnešní digitální dobu,“ domnívá se Adam Zábranský, pražský zastupitel za Piráty.

O konečné podobě návrhu bude ještě hlasovat plenární zasedání Evropského parlamentu v červenci. „Panuje však obava, že většina ze sedmi set europoslanců schválí tento paskvil, jenž bude mít nedozírné následky pro současné prostředí on-line komunit a který způsobí mnohem více škody než užitku,“ varují Piráti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačali

21:39 To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačali

Oficiální stránka televize Barrandov na svém twitteru sdílela upoutávku na premiérový díl pořadu Pol…