Zákazem nošení šátků popřeme své vlastní hodnoty, řekl v televizi arabista

23.09.2014 21:15 | Zprávy

Kdo financuje Islámský stát? A kde se rekrutují jeho bojovníci? Nejen na tyto otázky odpovídal arabista Miloš Mendel. Jasně také popsal, jak se to má s nenávistí muslimů vůči Západu. Stranou jeho pozornosti nezůstaly ani íránské politické šachy v krizi okolo Islámského státu.

Zákazem nošení šátků popřeme své vlastní hodnoty, řekl v televizi arabista
Foto: Archiv
Popisek: Irák

Spojené státy spolu s dalšími koaličními partnery z Blízkého východu zahájily soustředěné údery na pozice islámských radikálů v Sýrii a Iráku. Jak na to odpoví radikálové? Měla by se Evropa bát teroristických útoků ze strany sympatizantů s Islámským státem. Nejen o tom v úterním Hyde Parku České televize hovořil arabista Miloš Mendel z Ústavu religionistiky Masarykovy univerzity v Brně.

Obama napravuje to, k čemu sám přispěl

Hned v úvodu pořadu expert poznamenal, že syrská vláda v čele s prezidentem Bašarem Asadem se s útoky na pozice radikálů smíří, protože Islámský stát se nenechává omezovat jinou státní mocí. Toho jsou si podle Mendela vědomi i Rusové, kteří proto úder proti radikálům akceptují, byť teď verbálně protestují proti tomu, že se vše odehrálo bez konzultace se syrskou vládou. Z tohoto hlediska se budou ohlazovat i spory mezi syrskou vládou i Západem.

Na současné problémy prý bylo zaděláno americkou intervencí do Iráku v roce 2003. „Svým způsobem, aniž by si to tehdy Američané uvědomovali a spočítali, tak státnost Iráku je značně ohrožena,“ podotkl odborník. To, co se v Iráku děje mezi lety 2003 až 2011, vedlo k posilování radikálů.

Nepomohlo ani to, že současný americký prezident Barack Obama naplnil svůj slib a začal stahovat vojáky z Iráku. „V tuto chvíli to musí napravovat,“ pokračoval Mendel. Pokud by to neudělal, pak by hlavní tíha bojů zřejmě ležela na bedrech turecké armády, a je otázka, zda by tyto ozbrojené síly tíhu vůbec unesly. „Jde o členský stát NATO a navíc i jemu hrozí oslabení integrity. Kdyby se Islámský stát nechal nabobtnat, ohrozí to i Turecko. Nemluvě o tom, že se tato země musí vypořádat s přílivem uprchlíků,“ popsal situaci host.  I on vyjádřil názor, že koalice států proti Islámskému státu bude muset dojít k pozemní operaci, pokud bude chtít skutečně uspět v boji proti těmto radikálům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nikdo se mnou nechce být viděn.“ Člen ODS si postěžoval na těžký život

18:47 „Nikdo se mnou nechce být viděn.“ Člen ODS si postěžoval na těžký život

Někteří nejmenovaní členové ODS si prý v poslední době stěžují, že s nimi nikdo nechce být viděn na …