Zakladatel totalitního ústavu o významu lustrací: Spojuje nás to s „Listopadem"

11. 2. 2014 16:54

Proti zrušení lustračního zákona se podle internetových stránek televize ČT24 vyslovil historik a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček. Myslí si, že pokud bychom zrušili lustrační zákon, otevřeli bychom tak cestu konfidentům minulého režimu zpět do vysokých funkcí. Pak bychom si ale museli položit otázku, kdo vlastně vyhrál sametovou revoluci.

Zakladatel totalitního ústavu o významu lustrací: Spojuje nás to s „Listopadem"
Foto: Dezidor, (Licence Creative Commons)
Popisek: Zakladatel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček
reklama

„Ač se to nezdá, lustrační zákon nás velmi silně spojuje s událostmi listopadu 1989," cituje server bývalého ředitele ÚSTR. Podle něj v době, kdy byl lustrační zákon přijímán, kodifikoval to, co všichni chtěli, tedy aby byli konkrétní služebníci minulého režimu odstaveni legální cestou od moci. „Není totiž možné dostávat lidi z funkcí jen na základě revolučního nadšení a přesvědčení, že oni byli těmi, kdo konali věci neslučitelné s nově vznikajícím demokratickým systémem."

Lustrační zákon schválilo bývalé Federální shromáždění v říjnu 1991. Původně měl platit pět let, jeho účinnost však Parlament prodloužil nejprve v říjnu 1995 o čtyři roky a koncem roku 2000 bylo omezení platnosti lustračního zákona zrušeno úplně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

4:38 Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

Na ParlamentníListy.cz se obrátil padesátiletý obyvatel pražských Nuslí. Navázal na sérii několika č…